Egyebek mellett jávorszarvas- és szamársajtot is találni a listán
Fotó: Shutterstock

Itt a lista! Ezek a világ legdrágább sajtjai

A világ öt legdrágább sajtjának mindegyikét Európában készítik. Például jávorszarvas- vagy szamártejből is készülnek sajtkülönlegességek, valamint találni olyat is a listán, amelyet különösen sok éven keresztül érlelnek.


Kecske- vagy jávorszarvastejből is készülnek sajtok

Soroljuk a világ öt legdrágább sajtját. A sajtkülönlegességek mindegyikét Európában készítik. Azonban akad köztük brit, olasz, svéd, illetve szerb termék is. De mutatjuk a Chef’s Pencil listáját!

Extra Old Bitto – 121 ezer Ft/kg: Lombardiában készül a Valtellina-völgyben. Összesen 12 termelő készíti. Hosszú évekig érlelik, valamint rendkívül büdös sajt hírében áll.

Wyke Farm Cheddar – 161 ezer Ft/kg: Sokan a világ legjobb cheddarjaként tartják számon a délnyugat-angliai Somersetben készülő sajtkülönlegességet.

White Stilton Gold – 363 ezer Ft/kg: A legdrágább tehéntejből készülő sajt. Az angliai Long Clawsonban gyártják. Az összetevői között fahéjas pálinka és ehető arany is szerepel.

Jávorszarvassajt – 403 ezer Ft/kg: Mindössze három jávorszarvas, Gullan, Juna és Haelga tejéből készül összesen négyféle sajt Svédországba: száraz kéksajt, krémes kéksajt, feta és fehér penészes sajt.

Pule – 484 ezer Ft/kg: A világ legdrágább sajtja 60 százalékban szamártejéből és 40 százalékban kecsketejből készül Szerbiában. Egy kiló sajtkülönlegességhez összesen 25 liter tejet használnak fel.

Fogyasztók értékelték a világ sajtféléit

Egyébként néhány hete adta ki friss, 2023-2024-re vonatkozó listáját a világ legjobb sajtféléiről a TasteAtlas. A felsorolásuk több mint 24 ezer fogyasztói értékelés alapján készült. Egy-egy sajttípusra (összesen 1378-at különböztettek meg) legfeljebb öt pontot adhattak az értékelők. A legfinomabb sajtok végső sorendjét az átlagpontok szerint állapították meg. De soroljuk az első helyezetteket:

  1. Parmigiano Reggiano – olasz – 4,68 pont
  2. Mozzarella di Bufala Campana – olasz – 4,64 pont
  3. Stracchino di Crescenza – olasz – 4,64 pont
  4. Graviera Naxou – görög – 4,64 pont
  5. Queijo Serra da Estrale – portugál – 4,63 pont
  6. Burrata – olasz – 4,62 pont
  7. Saint-André – francia – 4,61 pont
  8. Reblochon – francia – 4,55 pont
  9. Pljevaljski Sir – montenegrói – 4,55 pont
  10. Mont d’Or – francia – 4,54 pont

Egyébként a Greek City Times szerint a görögök igen zokon vették, hogy bár több sajtjuk előkelő helyen zárta a versenyt, nemzeti büszkeségük, a feta nem aratott fényes sikert a fogyasztóknál, így „csak” az 88 helyen végzett.

Ne hagyd ki!