Egy 10 köbméteres komposzt akár egy évig is termel hőt. Ha erre egy rendszert kiépítünk, akkor fóliasátrat is felmelegíthetünk vagy padlófűtésre is használható.
Akinek van komposzt a kertjében, biztos tapasztalta már, hogy a hűvösebb hajnalokon gőzölög a kupac, és a hó is nehezen marad meg rajta. Mindez annak köszönhető, hogy a szerves anyagok lebontása hőtermeléssel jár, aminek eredményeként egy jól összeállított komposztáló belsejében a hőmérséklet elérheti akár a 70 Celsius-fokot is – írja az egy.hu.
Fontos azonban tudni, hogy hőképződésre csak abban az esetben számíthatunk, ha a komposztunkban ideális (körülbelül harminc az egyhez) a zöld és a szárazabb anyagok, – azaz a nitrogén és a szén – aránya, illetve megfelelő a kupac oxigénellátottsága. Ellenkező esetben a kívánt korhadás helyett kellemetlen szagokkal járó rothadási folyamatok indulnak be.
Ha csak hőenergia előállítására használnánk, a komposztkazánnak is nevezett technológiát elég könnyű kiépíteni. Lényege, hogy a komposztban egy spirális csővezeték fut, ha ebbe vizet engedünk, akkor azt a komposzt felmelegíti.
A vizet szivattyúval keringetve egy alacsony hőfokú rendszer jön létre, amelyet a meleg víz előállítása mellett ráköthetünk akár a rásegítésként működő padló- vagy falfűtésre is, de még a saját fóliasátrunkat is felmelegíthetjük vele.
A komposztkazánnak sok előnye van, mert a meleg víz előállítása mellett értékes komposztanyag is termelődik, miközben a szerves anyagok füst nélkül „égnek el", és nem szennyezik a levegőt.
Lényeges azonban, hogy a komposztkazán kialakításába csak abban az esetben kezdjünk bele, ha hosszabb távon is lesz hozzá elegendő szerves anyagunk. Legalább tíz köbméteres komposzttal számoljunk, aminek a mikrobiológiai lebomlási folyamata akár egy évig is termel hő.
Így készíts komposztteát: a növények meghálálják
Komposztból komposztteát is készíthetünk, amely a növények egyik leghatékonyabb táplálója - írtuk a közelmúltban. Alkalmazásával a mezőgazdasági termelésben akár 30%-os termésnövekedés is elérhető. A komposzttea komposztból készül, vízben áztatással és fermentációval. Az otthoni elkészítése csak három napot vesz igénybe: a kész komposztot vászonzsákba helyezzük, majd egy esővízgyűjtő hordóba tesszük – úgy áztatjuk, mint a teafiltert a bögre vízben, majd leszűrjük, és hígítva alkalmazzuk. Az így elkészített vizes oldat szakmai szempontból ugyan még nem számít komposztteának, de otthoni használatra eredményesen bevethető.