Alig talál hazai munkaerőt a gombaszektor
Fotó: Shutterstock

Heves megyében mianmariak is szedik a gombát

Nincs elég ember Eger környékén, akik elvállalnák a megerőltető mezőgazdasági, élelmiszeripari munkákat. Ezért külföldi vendégmunkásokkal tölti fel az üres helyeket például egy környékbeli gombaüzem. Manapság az ukránok mellett egyre több a filippínó, a vietnámi és a mianmari alkalmazott is.


Filipínók és mianmariak is szedik a gombát Heves vármegyében

Nem kapkodnak a gombaüzemi munkák után a helyiek Eger környékén. Nehezen találni olyan magyarokat, akik elvállalják a napi 25-30 tonna gomba begyűjtésével járó fizikai munkát nyolcórás kötöttséggel. Emiatt messzebbre, ha szükséges, akár Ázsiáig nyúl a helyi gombaüzem olyan munkaerőért, amilyenre hosszabb távon számíthat.

Miután hivatalosan is igazolttá válik, hogy nincs magyar munkaerő, aki Demjénben gombát szedjen, csak akkor lehet vendégmunkások után nézni. Ez a szigorú jogszabályok betartásával akár több hónapos adminisztrációs eljárást és szakajtónyi pluszpénzt követel a munkáltatótól a repülőjegytől a lakhatáson át az étkeztetésig. Ennyiből is világosan látszik, a magyarok munkáját senki sem veheti el, hiszen mi volnánk a legboldogabbak, ha lenne jelentkező

idézi a külföldiek munkavállalásával kapcsolatos teendőket intéző Kovács Anitát a Heol.

Az ügyintéző fél év alatt 68 főleg vietnámi, mianmari és filippínó magyarországi munkavállalását intézte el a Heves megyei gombaüzembe.

120 ezer vendégmunkás tolja a magyar gazdaság szekerét

Sem minőségében, sem mennyiségében nem veszélyeztethetik a magyar munkaerőpiacot a vendégmunkások, és erre oda is fogunk figyelni

– mondta a Világgazdaság makrogazdasági podcastjában Czomba Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár a napokban.

A fő csapásirányunk, hogy a magyarokat támogassuk, de ha olyan mértékű munkaerőigényre keletkezik, amelyet a belső piac nem tud átmenetileg kezelni, akkor szükség van a vendégmunkásokra is

– nyilatkozta az államtitkár, aki friss adatokat is közölt.

Nagyságrendileg ma Magyarországon 120 ezer külföldi van jelen vendégmunkásként. Döntő többségük, mintegy 40 ezer ukrán állampolgár, emellett azonban vannak szerbek jelentősebb létszámban, illetve vietnámiak mintegy 16 ezren, és – ahogyan azt már említettük – Fülöp-szigetekiek kicsivel több mint 10 ezren. Az összes többi nemzetiség – indiaiak, mongolok – száma bőven 10 ezer alatti.

A vendégmunkások nem fogják letörni a béreket, és a munkahelyeket sem veszik el a magyaroktól. De akkor, amikor átmenetileg a gazdasági növekedés érdekében szükség van rájuk, akkor, azt gondolom, hogy ezzel a lehetősséggel élni is kell

fogalmazott az államtitkár, aki szerint ez nem jelenti azt, hogy ne kellene szigorúan szabályozni a foglalkoztatásukat.

Az új szabályok értelmében kvóta alapján fogják meghatározni a Magyarországra behozható vendégmunkások számát, várhatóan februárban megjelenik a nemzetgazdasági miniszter által jegyzett rendelet. A fő szabály az, hogy a kvóta nem lehet nagyobb, mint az előző évben keletkezett üres álláshelyek száma, ez az elmúlt években 50 és 80 ezer között ingadozott, ugyanakkor megjegyezte, hogy ennél több nem lehet, „ez egészen biztos”.

Ne hagyd ki!