Több mint hatmillió embert érint a Dél-Kaliforniában életbe léptetett szigorú vízkorlátozás, miután próbálják beosztani a súlyos szárazság miatt vészesen apadó vízkészletet.
A helyi vízügyi hatóság rendelkezése értelmében a legtöbb területen csupán heti egy alkalommal szabad füvet locsolni.
1200 év legmelegebb 20 éve
A cél, hogy 35 százalékkal csökkentsék a vízhasználatot, miután Dél-Kaliforniát zsinórban harmadik éve sújtja súlyos aszály. Ráadásul az idei január, február és március a valaha mért legszárazabb volt - írja a CNBC.
Ha nem sikerül javítani a helyzeten,
szeptembertől teljes kültéri locsolási tilalmat vezethetnek be.
Kalifornia két legnagyobb vízgyűjtőjének szintje kritikusan alacsonyra süllyedt, erre a szakemberek már korábban felhívták a figyelmet.
A rendelkezésre álló vízmennyiség nem lesz elég egész évre, ezért valamin változtatnunk kell – közölte a helyi vízügyi hatóság még áprilisban.
Az Egyesült Államok nyugati partját sújtó megaaszály a legszárazabb két évtizedet hozta a régióban az elmúlt legalább 1200 évben. A tendencia várhatóan a következő években sem változik.
Minden vízcsepp kincs
A nyári hónapok közeledtével a vízspórolás leghatékonyabb módja a kültéri vízhasználat csökkentése. Kaliforniában a városi vízhasználat felét teszi ki a növényzet locsolása.
A 2012 és 2016 közötti aszályban az állam akkori kormányzója kötelezővé tette, hogy a háztartások 25 százalékkal kevesebb vizet használjanak. Akkor sokan átálltak szárazságtűrő növényzet telepítésére.
A mostani kormányzó, Gavin Newsom kötelező érvényű rendelkezést nem vezetett be, viszont tavaly arra kérte a kaliforniaiakat, hogy 15 százalékkal csökkentsék a vízhasználatot.
A hatóságok mások mellett arra kérték a lakosságot, hogy
- csak akkor indítsák be a mosógépet és mosogatógépet, ha megtelt,
- rövidebb ideig zuhanyozzanak, és
- kültéri célokra hasznosítsák újra a beltéri vizet.
Newsom most azt kérte a kaliforniaiaktól, hogy átgondoltan használjanak fel minden csepp vizet.
A Nature Climate Change-ben megjelent kutatás szerint
a szárazság mértéke miatt 42 százalékban az ember által előidézett klímaváltozás okolható.
Itthon az idei aszályos tél okozhat komoly problémákat a földeken, erről bővebben itt írtunk.