Áttörést jelenthet az asztma kezelésében egy újfajta eljárás
Fotó: Shutterstock

Egyetlen kezeléssel évekre száműzhető lehet az asztma

Ígéretes eredményeket mutat az asztma kezelésében egy új sejtterápiás módszer. Az eljárás csak egyetlen injekciót igényel. A megoldás rákkezelésnél használt technológiákat alkalmaz.


Nagy segítség lehet az asztmásoknak, ha ez működik

Folyamatos figyelmet igényelnek, illetve nem kínálnak végleges megoldást az asztma jelenlegi kezelési formái.

Azonban a kínai Tsinghua Egyetem kidolgozott egy új sejtterápiás módszert. A Nature Immunology folyóiratban megjelent tanulmány szerint ez a CAR-T terápián alapul, így a betegség alapvető okait, a gyulladást előidéző citokinokat célozza.

Az Interesting Engineering megjegyzi, az állatkísérletek alkalmával a módosított sejtek alkalmazása csökkentette a tüdőgyulladás, valamint tartósan enyhítette az asztma tüneteit.

Bár az eredmények ígéretesek, további kutatások szükségesek a technológia embereken való alkalmazása előtt.

A HVG megjegyzi, Magyarországon mintegy 310 ezer, világszerte pedig nagyjából 262 millió asztmás beteg él.

Számos betegség elleni küzdelemben segíthet egy új fejlesztés

Egyébként például cukorbetegség, szívbetegségek és asztma kezelésében is hatékonyak lehetnének egyes testbe építhető implantátumok. Azonban ezeket a szerkezeteket a szervezet általában nem hagyja működni. Jellemzően idegen anyagként azonosítja, és hamar ellehetetleníti a működésüket.

A Science Robotics szerint erre a problémára jelenthet megoldást a MIT és az ír Galwayi Egyetem kutatóinak új fejlesztése. Olyan, mesterségesintelligencia-alapú, lágy, robotikus implantátumot készítettek, mely érzékeli a körülötte kiépülő hegszöveteket, és ennek megfelelően úgy változtatja az alakját, hogy a gyógyszereket folyamatosan adagolni tudja.

A technológia nagyon ígéretes, azonban egyelőre vizsgálják, hogy az ilyen implantátumok teljesen biztonságosak-e. Nem okoznak-e a szervezetben például gyulladást, erősebb fájdalmat, vagy egyéb szövődményeket.

Ne hagyd ki!