Sokat hallhatunk még róla a jövőben

Igen különleges tagja a WWF „A jövő 50 élelmiszere” listájának az ube (Dioscorea alata). A szakértők joggal gondolhatják, hogy a gumós növény sokkal nagyobb szerephez juthat az élelmezésben a következő években. Sorolunk néhány érdekességet a zöldségről.


Nagy a tűrőképessége és igen egészséges az ube

A WWF (World Wide Fund for Nature, magyarul Természetvédelmi Világalap) „A jövő 50 élelmiszere” listáját 2019-ben állította össze a szervezet szakértőin túl tudósok, dietetikusok és mezőgazdasági szakértők bevonásával. A felsorolásba olyan zöldségek és gyümölcsök kerültek, melyek amellett, hogy egészségesek és magas a tápanyagtartalmuk, kiemelkedő terméshozamra képesek, valamint nagy a tűrőképességük is.

A felsorolás egyik tétele az ázsiai gasztronómiában meglegetősen elterjedt, de itthon kevésbé ismert ube. A gumós növény Magyarországon lila édesburgonya vagy lila jamgyökér néven lehet ismerős. A neve utal a barnás-szürkés héja alatti lila húsára, ami főzéssel puhul.

A zöldség sokféleképpen felhasználható. Különleges, édeskés ízvilága egyeseket a gesztenyéére, másokat a kókuszéra, esetleg a vaníliáéra emlékezteti. Mindemellett igen egészséges.

Az Agroinform szerint rengeteg antioxidáns található benne, valamint gazdag A-, B-, C- és E-vitaminokban, tiaminokban, niacinban, kalciumban és vasban is.

Fogyasztásával például mérsékelhető a magas vérnyomás, illetve a rák és a kettes típusú diabétesz kialakulásának a kockázata. Remek gyulladáscsökkentő, javíthatja a bélrendszer egészségét, valamint mérsékelheti az asztma tüneteit.

Világszerte egyre többen foglalkoznak édesburgonyával

Egyébként egyre nagyobb mennyiségben termesztik a burgonya nagy riválisát a batátát is. Például igen tetemes területen ültettek édesburgonyát Kínában az elmúlt években, azonban az időjárás nem kedvezett a növénynek. Viszont a német Fresh Plaza szerint a tavalyi batátatermés volumene jónak mondható az ázsiai országban.

Mivel korábban nem alakult fényesen a kínai édesburgonyatermés, az európai nagykereskedők a batátát főleg Dél-Amerikából szerezték be, de ez most megváltozhat.

Időközben számos országban feltűnt a gazdáknak, hogy folyamatosan növekszik a batáta kereslete. Emiatt világszerte nőtt a termőterületeinek a mérete az utóbbi években, így a nemzetközi forgalma is. Ez pedig a kedvező kínai terméssel együtt jelentős változásokat eredményezhet a termék kínálatában.

Ne hagyd ki!