Számos betegség elleni küzdelemben jelenthet előrelépést egy új fejlesztés
Fotó: Shutterstock

Új utak az asztma, a diabétesz és a szívbetegség elleni harcban

Új fejlesztés teheti lehetővé, hogy a korábbiaknál jobb és tartósabb implantátumokat alkossanak kutatók. Az új szerkezetek az eddigieknél hatékonyabban vehetik fel a harcot olyan betegségekkel szemben, mint például a cukorbetegség, a szívbetegség vagy az asztma.


Számos betegség elleni küzdelemben segíthet egy új fejlesztés

Például cukorbetegség, szívbetegségek és asztma kezelésében is hatékonyak lehetnének egyes testbe építhető implantátumok. Azonban ezeket a szerkezeteket a szervezet általában nem hagyja működni. Jellemzően idegen anyagként azonosítja, és hamar ellehetetleníti a működésüket.

A Science Robotics szerint erre a problémára jelenthet megoldást a MIT és az ír Galwayi Egyetem kutatóinak új fejlesztése. Olyan, mesterségesintelligencia-alapú, lágy, robotikus implantátumot készítettek, mely érzékeli a körülötte kiépülő hegszöveteket, és ennek megfelelően úgy változtatja az alakját, hogy a gyógyszereket folyamatosan adagolni tudja.

A technológia nagyon ígéretes, azonban a HVG megjegyzi, még vizsgálják, hogy az ilyen implantátumok teljesen biztonságosak-e. Nem okoznak-e a szervezetben például gyulladást, erősebb fájdalmat, vagy egyéb szövődményeket.

270 forintból készült egy megbízható vérnyomásmérő

Egyébként egy okostelefonhoz szerelendő, olcsó, mechanikus klipet is kifejlesztettek a közelmúltban. A Kaliforniai Egyetem tudósai elárulták, ha az ember a telefonhoz történő csatlakoztatása után rajta tartja az ujját a klipen, rövid időn belül megjelenik a vérnyomása értéke a mobiltelefon kijelzőjén. A klip elkészítése 0,8 dollárba (átszámítva 270 forintba) kerül 3D-nyomtatással, de tömeggyártással 10 centre (34 forintra) lehetne csökkenteni az árát.

Maga a klip egy 3D-nyomtatott mechanikus rendszer, amelyben nincsen elektronika. Tulajdonképpen a telefon kameraérzékelőjére és számításaira támaszkodik. Amikor a felhasználó rányomja az ujját a klipre, a vaku fénye megvilágítja az ujjbegyet, amit a kamera észlel. Az általa rögzített információ piros kör formájában jelenik mg a kapcsolódó okostelefonos alkalmazásban. Az app kétféle bemenetet dekódol: a piros kör méretét, amelyik mutatja, hogy mekkora nyomást fejt ki a felhasználó az ujja artériáiban, amikor megnyomja a klipet, valamint a kör fényerejét, amely a pulzushoz és az ujjbegyben lévő vér mennyiségéhez kapcsolódik. Az alkalmazás algoritmusai elemzik ezeket az értékeket, majd megjelenítik a vérnyomás értékét a kijelzőn

- idéztük a ZME Science magyarázatát.

A technológiának csak a prototípusa létezik, és egyetlen okostelefon-modellel működik. A kutatók most azon dolgoznak, hogy olyan eszközt készítsenek, amely bármilyen okostelefonhoz adaptálható.

Ne hagyd ki!