Az Európai Unió 2018 és 2021 között több mint egy tucat milliárdos cégének adott bőkezű mezőgazdasági támogatásokat. A „végső kedvezményezettek” közel 3,3 milliárd euró (1350 milliárd forint) uniós mezőgazdasági segélyhez jutottak hozzá a négyéves időszak alatt, még akkor is, amikor több ezer kisgazdaságot zártak be – derül ki az uniós tagállamok hivatalos, de átláthatatlan adatainak elemzéséből.
Az Európai Unió a teljes költségvetésének egyharmadát a közös agrárpolitikájára költi. A pénzt azonban a gazdák tulajdonában lévő földterület nagysága alapján osztja ki, nem pedig aszerint, hogy ki mekkora támogatást igényel vagy kinek mekkora összegre lenne szüksége.
Már ez is sokaknak visszás lehet, emellett azt is tudni lehet, hogy nem létezik olyan központi nyilvántartás, amely alapján megállapítható lenne, hogy a támogatást kapó cégeknél végül pontosan kihez kerül a pénz.
Azaz gyakorlatilag lehetetlen azonosítani a legnagyobb nyerteseket.
A Guardian azonban nemrég felkutatott számos adatot, amelyek alapján fény derült arra, miszerint 2018 és 2021 között 17 milliárdos részesült uniós mezőgazdasági segélyekben olyan vállalatokon keresztül, amelyeknek részben vagy egészben a tulajdonosa volt.
Köztük található például Andrej Babiš volt cseh miniszterelnök, akit idén februárban mentettek a mezőgazdasági támogatásokkal kapcsolatos csalás vádja alól, továbbá Sir James Dyson brit porszívómágnás, aki élharcosa volt annak, hogy Nagy-Britannia lépjen ki az EU-ból (és akinek cége a Brexit előtt kapott épp kifizetéseket), valamintKjeld Kirk Kristiansen, a Lego korábbi vezérigazgatója.
Ez az egész egy őrület. Ez folyik, miközben a gazdák túlnyomó többsége a megélhetésért küzd
– akadt ki a hír hallattán Benoît Biteau francia biogazdálkodó, aki a Zöldek európai parlamenti képviselője volt a vizsgált négyéves ciklusban.
A szakértők szerint a támogatások átláthatósága mellett annak célzottságán is érdemes lenne változtatni.
Becsléseik szerint az EU mezőgazdasági támogatásainak 50-80%-át a természetet is romboló állattenyésztésre fordítják, ahelyett, hogy olyan fenntartható élelmiszereket fejlesztenének ebből az összegből, amelyek az emberiség és a bolygó javát szolgálnák.