Chatbot.

"Akaratán kívül" hirdetett kártékony oldalakat ez a chatbot

Bekövetkezett az, amitől a kutatók évek óta tartanak: a mesterséges intelligencia egy rosszindulatú weboldal linkjét hirdette a felhasználóknak.


A Microsoft idén márciusban kezdte el beépíteni a Bing GPT-4 nyelvi modellen alapuló MI-chatbotjába a különböző hirdetési szolgáltatásokat, ám a szakértők már akkor figyelmeztették a céget és a felhasználókat, hogy ebből komoly problémák adódhatnak – írja a hwsw.hu.

Egészen konkrétan attól tartottak, hogy a kérdések válaszaiban felbukkanó hirdetésekben olyan kártékony oldalakra vezető linkeket helyezhetnek el a hackerek, amelyek súlyosan megkárosíthatják a felhasználókat – nemrégiben pedig több ilyen esetet is észleltek.

A Malwarebytes biztonsági szakembere szerint a chatbottal való kommunikáció azért is számít rendkívül ingatag talajnak, mert a felhasználók meglehetősen nagy bizalommal fordulnak az ilyesfajta programok felé, így könnyebben rákattintanak olyan linkekre, amelyek később negatívan érinthetik őket.

A cég képviselője elmondta, hogy az általuk észlelt rosszindulatú hirdetések a „Advanced IP Scanner” nevű segédprogram letöltési oldalainak adják ki magukat.

Amikor a felhasználók rákérdeznek arra, hogy miként szerezhetnék be a programot, a chatbot először a kártékony linket dobja fel nekik, és csak az alatta található hivatkozás a valódi letöltő oldal.

De mégis hogy történhetett meg ez? A Malwarebytes beszámolója szerint minden bizonnyal egy megbízhatónak számító ausztrál vállalkozás hirdetési fiókját törhették fel, és a vállalat tudta nélkül helyezték el a linket a felhívásban.

A hozzáértők szerint ez az eset kiválóan rávilágít a chatbotokban elhelyezett hirdetések veszélyeire, és arra is felhívták a figyelmet, hogy az embereknek nem szabad feltétlen bizalommal fordulniuk az ilyesfajta szoftverekhez.

Ne hagyd ki!