A sokat használt mobiltelefonos akkumulátorok idővel veszítenek a kapacitásukból, valamint lassulhat a töltési sebességük is. Azonban nem ez lehet az egyetlen oka a lassulásnak, különösen a téli hónapokban.
A hideg miatt is lassulhat a mobilkészülékek akkumulátorának töltése
A hűvös idő hatással van az okoseszközökre, különösen a mobiltelefonokra és az okosórákra. Az akkumulátoruk töltése a hideg miatt időnként leállhat, és csak idővel indulhat újra. Persze ez a probléma elsősorban olyan hűvösebb helyek fordulhat elő, mint például egy garázs, egy melléképület vagy egy autó. Ilyenkor a lassú töltést nem egy hiba, hanem egy funkció okozza. Emiatt is érdemes melegebb helységben tölteni a mobilokat.
A tölthető készülékeknek van egy üzemi hőmérsékleti tartományuk. Ennek határain kívül az akkumulátort egyfajta biztonságos üzemmód védi a hideg vagy a meleg okozta sérülésektől. A HVG szerint például az Apple eszközeinél amíg a tárolási hőmérséklet jellemzően -20 és +45 fok közé esik, addig az optimális működési hőmérséklet 0 és 35 fok között van.
Tehát a probléma nemcsak télen fordulhat elő. Hanem például akkor is, ha valaki nyáron a forró autóban hagyja a mobiltelefonját. Azonban a nagyon lehűlt vagy felmelegedett készülék gyors fűtésével vagy hűtésével sem ajánlott próbálkozni, hiszen az is roncsolhatja az eszköz akkumulátorát.
Így maradhat tartós egy mobiltelefon akkumulátora
Korábban is köztudott volt, hogy összefüggés van egy mobiltelefon akkumulátorának az élettartama és a feltöltések száma között. Egy hagyományos lítium-ionos akkunak 400-500 töltési ciklusa van. Ezután gyakran akkorát romlik a teljesítmények, hogy muszáj lecserélni.
Egy töltési ciklusnak számít, amikor 0-ról 100 százalékra töltődik a telefon. Ezért, ha valaki hosszabb élettartamot akar biztosítani a mobiljának, sosem érdemes teljesen lemerítenie, vagy feltöltenie az aksiját.
A Samsung eddig is azt javasolta, mindig 50 és 85 százalék között legyen a telefonjai akkumulátorának a töltési szintje – igaz, az ilyen ajánlások gyártónként eltérnek.
Az sem szerencsés, ha egész éjszaka a töltőn marad a mobil. Jellemzően az újabb, gyártói, márkás mobiltöltők érzékelik, ha feltöltődött a készülék. Azonban vannak olyan régebbi, elhasználódott, esetleg harmadik féltől származó akkutöltők, amelyek nem ismerik fel a teljes töltöttséget. Ez olyan következményekkel is járhat, hogy a normális, legfeljebb 35 fokos hőmérséklet fölé melegítik a készüléket, így roncsolva azt.