Nem sok európai országban népszerű az ötlet
Fotó: Shutterstock

Néhány uniós ország megadóztatná a Netflixet, például mi

Nem sok tagállam rajong az ötletért, hogy adót fizessenek a nagy tartalomszolgáltatók a telekommunikációs infrastruktúrák használata után az Európai Unióban. Viszont néhány ország - köztük Magyarország - igenis megsarcolná a Netflixet és a hozzá hasonló szolgáltatókat.

.

Nincs egyetértés Európában a nagy platformerek megadóztatásáról

Néhány hónapon belül pont kerülhet annak az évtizedes vitának a végére az Európai Unióban, mely arról szól, elő lehet-e, illetve elő kell-e írni a nagy platformtulajdonosoknak, hogy hozzájáruljanak az uniós távközlési infrastruktúrák költségeihez. A kontinens telekommunikációs multijai szerint a szektornak óriási szüksége lenne az abból származó bevételre. Azonban a tagállamok többsége és a szakhatóságok nem rajonganak az ötletért.

A Reuters információi szerint az "OTT fair share" néven ismert kérdéskörrel kapcsolatban az uniós távközlési multik régtől sérelmezik, hogy a hálózataikat csúcsra járató platformerek (mint például a Netflix, a Microsoft, a Google vagy az Amazon) nem járulnak hozzá az infrastruktúra költségeihez. A hwsw megjegyzi, a multik mellé felsorakozott néhány tagállam is az utóbbi időben, például Franciaország, Spanyolország, Olaszország, Görögország és Magyarország.

Viszont a másik oldalon, a cégek megadóztatását ellenző - többségben lévő - tagállamok és szakértők azt kifogásolják, hogy nem született hatástanulmány arról, hogyan alakítaná át a piacot egy ilyen költségmegosztás. A felmerülő többletterheket a platformüzemeltetők a fogyasztókra is háríthatják. Emellett egy ilyen intézkedés szembe mehet az Európai Unió netsemlegességi irányelvével is.

Szigorít a Netflix – több felhasználójuk inkább szolgáltatót vált

Ha a streaming-szolgáltatóknál járunk: a jövőben nem fogja megengedni a Netflix, hogy több háztartás osztozzon bizonyos előfizetéseken, annak ellenére sem, ha egy családról van szó. Azonban a vendégfiókok (amelyeket helyileg máshonnan használnak, tehát nem az előfizető háztartásnál) átalakíthatók egyéni előfizetéssé, vagy plusz összegért használhatók tovább.

Számos facebookos és twitteres bejegyzés arra utal, ezután sokan nem kérnek a Netflixből Magyarországon és más országokban sem. Sok konkurens streaming-szolgáltató van a piacon manapság, így az érintettek könnyen válthatnak másikra, ha jónak látják. Az Amazon Prime Video meg is lovagolta a lehetőséget. Jelezték, az ő előfizetőik nem szembesülhetnek ilyen megosztási problémákkal.

Mindezek ellenére úgy tűnik, nem aggódik a Netflix.

Latin-Amerikában szerzett tapasztalataink szerint a fizetett megosztás bevezetésekor minden piacon valamilyen törlési reakcióra számítunk, ami kihat a tagok rövid távú növekedésére. (…) Amint azonban a háztartások elkezdik aktiválni saját önálló fiókjaikat, és további tagsági fiókokat is hozzáadnak, várhatóan javulni fog az összbevétel, ami minden terv- és árváltozással a célunk

idézi a BGR a Netflix korábbi jelentését.

Egyébként 2023 első negyedévében 232,5 millió előfizetőről számolt be a szolgáltató.


Ne hagyd ki!