Jövőre két lépésben megduplázzák a családi adókedvezményt, jelentette be a miniszterelnök. Ez minden bizonnyal azt jelenti, hogy január elsejétől másfélszeresére, július elsejétől pedig kétszeresére emelkedik majd a mostani összeg, írja a Telex.
A családi adókedvezmény Magyarországon a gyereküket nevelő szülőknek jár, legkorábban a magzat 91 napos korától legkésőbb addig, amíg a gyermek leérettségizik. A havi kedvezmény pontos összege a gyerekek számától függ:
- egy gyerek esetén 10 ezer forint,
- két gyerek esetén 40 ezer forint,
- három gyerek esetén 99 ezer forint,
- háromnál több gyereknél pedig gyermekenként 33 ezer forint, emellett az anyának teljes adómentesség is jár.
A családi adókedvezmény mértéke 2016 óta szinte nem változott, a fizetések viszont jelentősen nőttek az elmúlt időszakban, a két év alatti 35 százalékos inflációnak köszönhetően pedig a nyolc éve meghatározott összegek ma már jóval kevesebbet érnek. A most bejelentett változtatással a kormány célja minden bizonnyal az, hogy visszaállítsa a családi adókedvezmény fizetésekhez mért értékét.
A 2025-re ígért kétlépcsős emelés után a családi adókedvezmény összege
- egy gyerek esetén 120 ezerről 240 ezerre,
- két gyerek esetén 480 ezerről 960 ezerre,
- három gyerek esetén pedig 1,188 millióról 2,376 millióra növekszik majd éves szinten.
Fontos kérdés, hogy az állam honnan teremti elő az emeléshez szükséges forrásokat.
2024-ben 318-323 milliárd forint kiadást jelent a családi adókedvezmény, ennek megduplázásával viszont nagyjából 640 milliárd forintra emelkedne a magyar állam adókiesése.