A csok – családi otthonteremtési kedvezmény – bevezetése után több évig nem lehetett vállalkozások székhelyeként használni a támogatott ingatlant. 2019-ben lazítottak a feltételeken, és jelenleg már erre is van lehetőség, de van, amit továbbra is tiltanak a szabályok.
Ugyan az eredeti jogszabály nem részletezte, hogy mi számít lakáscéltól eltérő hasznosításnak, de a Pénzügyminisztérium állásfoglalása alapján a helyszínen végzett vállalkozási tevékenység annak minősült. Ez azt jelentette, hogy ha valaki az első 10 évben a csok-os ingatlanba jegyezte be a vállalkozása székhelyét, vagy akár telephelyként használta a lakást, akkor köteles volt kamatostul visszafizetni a kapott támogatást! (A falusi csok-ra és a csok-hitelre is ugyanez vonatkozott.) Az érintettek gyakran szembesülhettek ezzel a helyzettel egy ellenőrzéskor, ugyanis a járási hivatalok szúrópróba-szerűen vizsgálhatták a jogosultsági feltételek teljesítését, írja a Bankmonitor.
Így változtak a szabályok
A jogalkotó reagált a kialakult helyzetre: 2019. július 11-én lépett hatályba a rendeletek kiegészítése. Azóta „nem minősül a lakáscéltól eltérő hasznosítás tilalma megsértésének az, ha az igénylő a családi otthonteremtési kedvezményből vásárolt vagy épített új lakást a legalább többségi tulajdonában álló gazdasági társaság – ide nem értve a részvénytársaságot –, vagy egyéni vállalkozói tevékenységet folytató igénylő esetében az egyéni vállalkozás székhelyeként bejelenti".
Milyen feltételekkel lehet vállalkozni most egy csok-os ingatlanban?
Az új igénylőknek a kérelem benyújtásakor nyilatkozniuk kell arról, hogy az ingatlanba bejegyeznék a vállalkozásuk székhelyét. Továbbá meg kell felelniük az 1407/2013/EU bizottsági rendeletben szereplő, a csekély összegű (de minimis) támogatásokra vonatkozó feltételeknek (ez kicsit bonyolult, de a Bankmonitor cikkében megtaláljátok a részleteket, az összegeket).
Hogyan NEM lehet vállalkozni a csok-os ingatlanban?
A 2019-es módosításkor a csok-ról szóló rendeletekbe kizárólag a székhelybejegyzés került bele kivételként. Ez azt is jelenti, hogy a támogatott ingatlant továbbra sem szabad például vállalkozás telephelyeként használni. A székhely és a telephely közötti különbség, hogy az előbbi csupán egy adminisztratív jellegű státusz, míg az utóbbi az üzleti tevékenység tényleges helyszíne. Azaz a csok-os ingatlanban jelenleg is tilos bármilyen műhelyt, boltot, rendelőt vagy raktárat létesíteni: ennek megszegésekor a támogatást kamatostul kell visszafizetni az államnak.