Az utóbbi időszakban felgyorsult az akkumulátor-technológiák fejlődése. A legújabban például a CATL jelentette be, az új fejlesztésével az e-autók öt perc töltés után 300 kilométer megtételére is képesek lehetnek. Teljes töltöttséggel pedig akár 1000 kilométert is megtehetnek.
Figyelemreméltó új technológiát jelentett be a CATL
A Contemporary Amperex Technology Limited (CATL) akkumulátorgyártó cégóriás a napokban mutatta be az új elektromos autókhoz szánt platformját. A platform hasonlít egy nagy gördeszkára, melyet akkumulátorokkal pakoltak meg, valamint elláttak villanymotorral, futóművel, illetve a villanyautók egyéb nélkülözhetetlen elemeivel. Azonban a CATL továbbra sem tervez autót építeni erre az alapra, az a kínai Hozon Auto feladata lesz.
A CATL Integrated Intelligent Chassis (CIIC) platformjára alkotott jármű a teszteken elérte az 1000 kilométeres hatótávot a vállalat bejelentése szerint. Ha ez igaz, akkor ez a villanyautó lehet az egyik legnagyobb hatótávú modell a piacon a jövőben.
A TotalCar megjegyzi, a CATL platformja nemcsak kiemelkedő hatótávot ígér, hanem rendkívül gyors töltést is. Azt állítják, öt perc töltődés után alatt akár 300 km megtételére is képes lehet a villanyautó. Azonban nem tisztázták, milyen teljesítmény mellett.
A várakozások szerint a CATL és a Hozon Auto új villanyautója a következő év harmadik negyedévére készülhet el.
Villanyautók százmillióihoz elegendő lítiumot találtak
Egyébként azt eddig is tudni lehetett, hogy jelentős mennyiségű lítium rejtőzik a kaliforniai Salton-tó medre alatt. Azonban egy friss kutatás szerint jóval több, mint amire számítottak a szakemberek.
Az USA Energiaügyi Minisztériumának (DOE - Department of Energy) közlése szerint - és a Lawrence Berkey Nemzeti Laboratórium kutatóinak kalkulációja alapján - a lelőhely nagyjából 3400 kilotonna finomított lítium előállítását teszi lehetővé. Ez mintegy 375 millió villanyautó akkumulátorához elegendő. Összehasonlításként: az Egyesült Államokban jelenleg 2,4 millió elektromos autó szeli az utakat. Mindez azt is jelenti, a világ egyik legnagyobb lítiumkészletét rejthetik a tó alatti földrétegek.
Az ott található összes lítium lehetővé teszi az Egyesült Államok számára, hogy évtizedeken át kielégítse vagy meghaladja a globális lítiumigényt. Ez az Egyesült Államokat teljesen önellátóvá teheti lítiumból, így többé nem kell Kínán keresztül importálnunk
- idéztük a DOE közleményét a napokban.
Egyelőre kérdéses, hogyan fognak nagy mennyiségű lítiumot kivonni a föld alatti geotermikus sóoldatból. Azonban a külszíni fúrások és párologtató medencék kialakítása helyett közvetlenül nyernék ki az alkálifémet az oldatból.