Elektromos autó töltőhely logó a parkolóban a földre festve

Indul a magyar vállalkozások elektromos gépjármű beszerzéseit segítő pályázat. Összegyűjtöttük, mi kell a sikeres induláshoz és mely modellek bizonyulhatnak a legjobb vételnek.


Zöldülő közlekedés

A klímaváltozást okozó károsanyag-kibocsátás negyedéért-ötödéért a közlekedés felel, ennek is a túlnyomó részét a közúti közlekedés okozza. A szektor fenntarthatóbbá tétele az EU tagállamok számára kiemelt cél, ezért sorra indulnak a levegőt nem szennyező, csendesebb és olcsóbban működtethető elektromos gépjárművek elterjedését segítő programok. Magyarországon 2016-ban volt ilyen pályázat, akkor a magánszemélyeket segítette a kormány a vásárlásban. A pályázat 2024-ben megújul és a kormány most a vállalkozók tisztán elektromos jármű beszerzéseit támogatja. Jelenleg Magyarországon már 85 ezer zöld rendszámos autó közlekedik, több mint felük tisztán elektromos meghajtással. A REPowerEU támogatási fejezetből finanszírozott program célja, hogy mérsékelje a hagyományos meghajtású gépkocsik árelőnyét és megfizethetőbbé tegye az elektromos gépjárművek megvásárlását. Az alábbiakban összegyűjtöttük a pályázattal kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat.

Ki pályázhat támogatásért?

A Magyarországon székhellyel vagy fiókteleppel rendelkező gazdasági társaságok, szövetkezetek, egyéni cégek és egyéni vállalkozások, amelyeket 2021 vége előtt már bejegyeztek. A taxis egyéni vállalkozók vagy egyéni cégek akkor pályázhatnak, ha legkésőbb 2023. december 1-ig bejegyezték, hogy ők taxis tevékenységet folytatnak. A támogatási programban nem vehetnek részt a gépjármű-kereskedő és az autókölcsönzéssel foglalkozó vállalkozások.

​Hány autó után lehet támogatást igényelni?

Ez a vállalkozás alkalmazottainak létszámától függ. Az a társaság, amely 10 embernél kevesebbnek ad munkát, legfeljebb egy, az, amelyik 10-49 főt foglalkoztat, legfeljebb öt, az 50-249 fő közötti alkalmazotti létszámmal működők maximum tíz, az ennél nagyobb vállalkozások pedig legfeljebb 16 járművet szerezhetnek be állami segítséggel.

​Mekkora támogatást járhat a vállalkozásnak?

Ez a jármű nettó vételárától, a bruttó akkumulátorkapacitásától és valamint attól is függ, hogy személyautó (M1 kategória), kisteherautó (N1 vagy N2 kategória) vagy kisbusz (M2 kategória) beszerzésére pályázunk. Ezek alapján darabonként 2,8-4 millió forint közötti támogatási összegre számíthatunk. A támogatást záróelszámolás után a projekt fizikai befejezését követően utófinanszírozás formájában kapják majd meg a nyertesek.

​Mikortól lehet pályázni?

A benyújtás 2024. február 5-én 17 órakor kezdődik. A pályázatokat a támogatási keret kimerüléséig, de legfeljebb 2025. március 31. 10 óráig fogadják be.

​Mekkora támogatási keret áll rendelkezésre?

Összesen 30 milliárd forintért lehet pályázni. Ebből 10,8 milliárd forintot a fővárosi vállalkozások, a többit a vidéki cégek használhatják fel. A keretösszegből 9375 projektnek jár majd támogatás. A kormány jelezte, hogy nem számít olyan rohamra, minta 2016-os, magánszemélyeknek szóló elektromos autóvásárlási programnál, az igények most várhatóan hosszabb idő alatt elnyújtva érkeznek majd be.

​Hol kell pályázni?

A pályázati kiírás ITT olvasható. A pályázatot elektronikusan, a www.palyazat.gov.hu oldalon kell benyújtani. Fontos, hogy a nyilatkozatot elektronikus aláírással kell ellátni vagy azonosításra visszavezetett dokumentumhitelesítési szolgáltatással (AVDH) kell hitelesíteni.

​Meddig kell megvásárolni a járművet?

Legfeljebb 20 hónap áll rendelkezésre, a végső határidő 2026. április 30.

​Milyen autóra lehet pályázni?

Kizárólag az először Magyarországon forgalomba helyezett, új elektromos jármű vásárlására lehet támogatást kérni. Az adásvétel lízing segítségével is finanszírozható, de a gépjárműnek a projekt megkezdésétől számított 20 hónap végéig, de legkésőbb 2026. április 30-ig a pályázatot elnyerő cég tulajdonába kell kerülnie és azt a kedvezményezett nevén kell forgalomba helyezni. A megvett autóra kötelező e-mobilitás matricát feltenni és a fenntartási időszak végéig teljes körű CASCO biztosítást kötni. A támogatással megvásárolt gépjárművet a projekt befejezését követően 3 évig, de legkésőbb 2027. december 31-ig nem lehet sem eladni, sem használatba vagy bérbe adni, sem a forgalomból kivonni. A pályázatban a meghatározták, hogy mekkora lehet az a legmagasabb ár, ami még támogatható. Személyautóknál a maximum nettó listaár 20 millió, a teherautóknál pedig 25 millió forint lehet.

​Melyek a legolcsóbb szóba jöhető modellek?

2024. január 15-én körbenéztünk a piacon, hogy melyek azok a legolcsóbb modellek, amelyeket állami támogatással megvásárolhatnak a vállalkozások. A legolcsóbb elektromos autó a Dacia Spring, amely listaáron 9,1 millió forintba kerül, de állami támogatással már 6,3 millió forintért elvihető. A lista második helyén a BYD Dolphin modellje áll, 10,9 millió forintos listaárával. Ez az ár a támogatással 7,37 millió forintra faragható le. A listaárakat alapul véve a harmadik helyezett az MG4, amely listaáron 12,9 millió forint, ám állami támogatással már csak 9,3 millió forintba kerül.

​Mire figyeljünk még?

Érdemes a döntés előtt alaposan körbenézni a piacon. Több márkánál is extra kedvezményeket adnak, amelyeket az állami támogatással is össze lehet vonni, de kimondottan a támogatáshoz kapcsolódó egyedi kereskedői ajánlatokra is számítani lehet. Érdemes több helyről is ajánlatot kérni a kiszemelt autóra. Ezen felül a következő hónapokban több márka is új modelleket mutat be, amelyek szintén érdekesek lehetnek a támogatást elnyerő vállalkozások számára.


Ne hagyd ki!