Kedvezményes ajánlatokkal csalták ki az áldozataik pénzét
Fotó: Shutterstock

Százezreket vertek át kamu webáruházakkal

Eddig 76 ezer kamu webáruház köthető egy kínai bűnbandához Európában és az Egyesült Államokban. Kedvezményes ajánlataikkal emberek százezreit verték át. Több áldozatuknak a bankkártyaadatait, így a pénzét is megszerezték. Rengeteg embernek pedig az e-mail címéhez jutottak hozzá.


Emberek százezreit ejtette át egy bűnbanda

Eddig mintegy 76 ezer hamis webshopot működtetett, azok segítségével pedig nagyjából 800 ezer felhasználó e-mail-címet és személyes adatait szerzete meg egy kínai bűnszervezet Európában, illetve az Egyesült Államokban az elmúlt években .

A Security Research Labs (SR Labs) német kiberbiztonsági cég, valamint a Guardian szerint a csalók franchise-szerű rendszerben működtek, ahol a központi csapat volt felelős a technikai háttérért, a partnereik pedig a webshopok napi működését irányították. Az álüzletek olyan ismert márkák termékeit kínálták, mint például a Dior, a Nike és a Prada, de a megvásárolt árut ritkán szállították ki.

Az elmúlt három évben a bűnszervezet több mint egymillió megrendelést "feldolgozott" és körülbelül 50 millió eurót zsákmányolt.

A Vg megjegyzi, nagyon úgy tűnik, a csalássorozat a kínai Fucsien tartományból indult. A bűnszervezet tagjait pedig mindmáig kínai bankokon keresztül fizetik.

A helyzetet rontja, hogy a szakemberek szerint nagyjából 22 500 álwebáruház manapság is aktív.

Utánvételes csomagokkal csalnak bűnözők

Magyarországon az is egyre többször előfordul, hogy gyanútlan, magyarországi áldozatoknak furcsa utánvételes csomagot hoznak ismert futárcégek. Azonban ezek a küldemények gyakran nem azt tartalmazzák, amit az áldozatok rendeltek, vagy teljesen üresek is lehetnek. Sőt, az is megesik, nem is rendeltek semmit, mégis csomagot kaptak.

A küldemények ára általában 7 500 és 30 000 forint között mozog. Az áldozatok fizetés után sokszor csak a rendőrséghez vagy a fogyasztóvédelemhez fordulhatnak segítségért.

Egy MPL futár beszámolója szerint az ilyen átverések körülbelül két éve kezdődtek, de az utóbbi hónapokban jelentősen megnőtt a számuk. Emiatt maguk a futárok is gyakran figyelmeztetik a címzetteket arra, fennáll az átverés veszélye. A csomagkézbesítők sokszor felismerik ezeket a küldeményeket a címkéjük alapján.

Különösen a FAN-logós csomagoknál gyanakszanak a csalásra.

Ha valaki nem kívánja átvenni a csomagot, azt "átvétel megtagadva" jelzéssel visszaküldik a feladóhoz. Azonban ezek a csomagok gyakran újracímkézve, ismét útnak indulnak egy másik potenciális áldozathoz.

Ne hagyd ki!