Sorolunk néhány jelet, amelyekből arra következtethet az ember, bekapott egy vírust a mobiltelefonja. Ezeket a rendellenességeket nem szabad félvállról venni, hiszen nagy kockázatokat is jelenthetnek a kártevő programok.
Ezek az árulkodó jelei, ha vírusos lett a mobilod
Igen nagy problémát jelentenek a telefonos vírusok. Például akadnak köztük olyanok, amelyek személyes adatokat lopnak. Így járulnak hozzá, hogy illetéktelenek leemeljék a megtakarításokat a fertőzött készülékek tulajdonosainak a számlájáról.
Ilyen kártevők elsősorban harmadik féltől letöltött programokon keresztül jutnak a mobiltelefonokra. Néhányat egyáltalán nem egyszerű eltávolítani, sőt felfedezni sem. De sorolunk olyan jeleket, melyek arra utalhatnak, hogy vírussal fertőzött valakinek a telefonja.
Általános használat mellett is lassabb lett a telefon: A korábban gyors rendszer lomhává válik, miközben nem változnak a használati szokások. Előfordulhat az is, hogy a háttérben futó vírus miatt gyorsabban merül le a készülék. Esetleg jó térerőnél is gyengébb a hívás minősége.
Ismeretlen alkalmazás a készüléken: A felhasználó tudta nélkül egyes kártevők további programokat is telepíthetnek a mobilra. Ilyenkor mindenképpen törölni kell a feltételezetten fertőzött applikáció mellett a vélhetően a vírus általa telepítetteket is.
Gyanús tranzakciók: Egyes vírusosok például a Google Play-hez tartozó alkalmazásokon belüli vásárlások felületét is megtámadják. Sőt, akár emelt díjas sms-eket is küldhetnek a felhasználó beleegyezése nélkül. Ezért mindig érdemes átnézni a telefonos számlákat.
Hirtelen megjelenő hirdetések: Néhány mobiltelefongyártó készülékeitől nem szokatlanok az alkalmazásokban megjelenő hirdetés. Azonban, ha a reklámok olyan applikációkban tűnnek fel, melyeknél korábban nem, az szintén vírus jelenlétére utalhat. Az ilyen hirdetésekre ne kattintsunk rá!
Hozzáférhetetlen fájlok: A Ransomware típusú vírusoknál az alkalmazás megtagadhatja a hozzáférést bizonyos fájlokhoz. Sőt, teljesen ki is zárhatja a felhasználókat a telefonjukból. Emiatt a Leet megjegyzi, nem árt egy-egy Backup létrehozása.
Ismét veszélyes kártevők terjednek a mobileszközökön
Egyéként februárban írtunk róla, hogy egy applikációk telepítésével androidos és iOS-es készülékeken egyaránt terjedő kártevők arra próbálják rávenni az áldozataikat, készítsenek fotót a személyazonosító okmányaikról. Ezalatt a program a felhasználók tudta nélkül az arcukat is fényképezi. Mindezek birtokában pedig - a deepfake technológia segítségével - akár banki tranzakciókat is végrehajthatnak az adathalászok.
Az igen hatékony kártevőt a Group-IB kiberbiztonsági cégnek sikerült azonosítania. Úgy vélik, a vírus a GoldFactory nevű kínai hackercsoporthoz köthető. A csalók először olyan üzenetekkel környékezik meg az áldozataikat, melyekben hatóságnak adják ki magukat. Ezzel próbálják rávenni őket, telepítsék az alkalmazásaikat, melyekkel a trójai is a készülékekre kerül.
Ezután a kártevő manipulálni kezdni az eszközt, figyeli a tevékenységeket, monitorozza az sms-eket, rögzíti a felhasználók arcát, illetve kikéri a személyazonosító okmányaikat.
Igaz, jelenleg elsősorban Ázsiában terjed a csalás, azonban a hatékonysága miatt valószínű, hogy hamarosan Európában is belefuthatnak a felhasználók.
A hasonló esetek miatt különösen fontos, hogy odafigyeljenek az emberek, kiknek és milyen adatokat adnak meg. Különösen akkor, ha online vagy telefonon kérik a személyes információkat. Emellett nem szabad letölteni kétes eredetű alkalmazásokat sem.