Friss ingatlanpiaci adatok mutatják, mely budapesti kerületeket keresik leginkább azok, akik ingatlanvásárlásra készülnek. Úgy tűnik, a népszerűségi versenyben Buda megelőzte Pestet.
Budai kerületek a legnépszerűbbek az ingatlanvásárlók körében
A II. lett Budapest legkeresettebb kerülete az ingatlanvásárlást tervezőknél júniusban a Data House felmérése alapján. A második helyen szintén egy budai kerület, a XI. áll. Ezeket követik a XIII, a VI és a VII.
A fővárosban a budai ingatlanokat, valamint a szűken vett pesti belváros lakásait kínálják a legmagasabb négyzetméterárakon. Utoljára 2020 végén, a pandémia időszakában fordult elő, hogy az érdeklődők által előnyben részesített kerületek közül az első háromból kettő a zöldebb budai területeken helyezkedjen el
- idézi Benedikt Károlyt, a Duna House PR- és elemzési vezetőjét az MTI.
Így alakultak az árak
A II. kerületben 1,2 millió forintos átlagos négyzetméteráron lehetett ingatlant vásárolni idén júniusban, ami 24 százalékos áremelkedést jelent éves alapon. Átlagosan 112 millió forintot költöttek a vásárlók itt ingatlanra a hatodik hónapban, amiért körülbelül egy 90 négyzetméteres otthonhoz jutottak.
A második helyezett XI. kerületben 988 ezer forint volt az átlagos négyzetméterár júniusban. Az ingatlanvásárlásra fordított összegek átlagértéke 62 millió forint volt, amiért átlagosan 63 négyzetméteres lakásokat vásároltak a vevők.
Bezuhant a magyarországi lakáspiac
Nagyjából harmadával kevesebb lakóingatlant adtak el Magyarországon az idei első negyedévben, mint 2022 azonos időszakában. Ráadásul az ingatlanok drágulása is bőven alatta maradt az inflációnak – tájékoztatott néhány napja a Ingatlannet.
Még érkeznek a hazai ingatlanpiaci adatok 2023 első negyedévéről a Központi Statisztikai Hivatalhoz (KSH), azonban a megfigyelések alapján körülbelül 31 százalékkal csökkenhetett a hazai lakóingatlan-értékesítések száma az idei év első három hónapjában 2022 azonos időszakához képest. A visszaesés arányaiban közel azonos a használt és az új építésű ingatlanoknál.
Átlagosan 9,6 százalékkal kerültek többe az lakások az ide első negyedévben, mint 2022 ugyanazon hónapjaiban, ami elmarad az erre az időszakra mért általános inflációtól. Viszont az új lakások jobban drágultak (13,6 százalékkal) mint a használtak (9,1 százalék).
Az elemzés kitér arra is, hogy 2015-höz képest a használt lakásoknál 260 százalékos, az újaknál pedig 293 százalékos volt a nominális drágulás.