Erre korábban nem volt példa egy nemzetgazdasági ágban sem
Fotó: Shutterstock

Átlépte az egymilliót az átlagfizetés ebben a szektorban

Két egymást követő hónapban is egymillió felett volt a bruttó átlagfizetés egy nemzetgazdasági ágazaban. Erre korábban sosem volt példa Magyarországon.


Stabilan egymillió felett az átlagfizetés a hazai pénzügyi szektorban

568 ezer forint volt a bruttó átlagfizetés áprilisban a munkáltatók teljes körében Magyarországon. 76 ezer forinttal több, mint egy évvel korábban (viszont nagyot csökkent a fizetések reálértéke, melyről például ebben a cikkünkben írtunk). Azonban az értékekben jelentős eltérések vannak a 19 nemzetgazdasági ág között.

Például két egymást követő hónapban is átlépte az egymillió forintot az átlagfizetés a pénzügyi szektorba Magyarországon. Márciusban 1 millió 32 ezer forint, áprilisban pedig 1 millió 52 ezer forint volt a havi bruttó átlagkereset. Erre egy nemzetgazdasági ágban sem volt példa korábban. Az átlagbéreket tekintve a pénzügyi szektort követte az információ és kommunikáció bruttó 938 ezer forintos értékkel a gazdasági ágakban.

A VG megjegyzi, a jegybank szerint ár-bér spirálról nem lehet beszélni, azonban látszik, hogy a legtöbb szektorban tolja a béreket az inflációt: az ágazatok háromnegyedében 14 százalék fölötti dinamikát mért a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Arra még néhány évet várni kell, hogy valamennyi nemzetgazdasági ágban elérje az egymilliót az átlagkereset. 7-9 százalékos bérdinamikával számolva az évtized végére léphetik át az említett szintet a bruttó átlagbérek a portál számítása szerint. Persze az is várható, hogy ennek az összegnek a reálértéke a mostaninál alacsonyabb lesz.

Egyre többen keresnek állást, de kevesebb a nyitott pozíció

Egyébként átlagosan 44 százalékkal magasabb a munkaerőpiaci aktivitás a Profession álláskereső oldalon, mint egy évvel ezelőtt. Az ország minden területéről nőtt az álláshirdetésekre érkező jelentkezések száma – tájékoztatott közleményében az állásportál. Összességében pedig a 2022-es szinthez mérten 10 százalékkal ugrott meg a munkakeresők mennyisége. Viszont ezzel párhuzamosan kevesebb lett a meghirdetett álláshely.

2022-ben pont ellentétes folyamat zajlott le. Akkor a vállalatok jelentős toborzásba kezdtek, és sorra kerültek fel a portálra az álláshirdetések. Ez a trend tavaly ősszel kezdett változni, és azóta teljesen megfordult. A toborzás lassult, miközben az álláskeresők egyre aktívabbak. Ennek ellenére nem lehet a munkaerőhiány megszűnéséről beszélni. (…) Az átlagos adatokat árnyalja, hogy vannak szektorok, ahol még mindig kihívás megfelelő szakembert találni

idéztük Martis Istvánt, a Profession.hu ügyvezető igazgatóját.

A legnagyobb változások

A portál adatai szerint a legjobban a betöltésre váró pozíciók száma Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében csökkent az idei második negyedévben, több mint 40 százalékkal. Országos szinten átlagosan 23,25 százalékos a visszaesés.

Csupán a közigazgatás, a mezőgazdaság és környezet, valamint a jogi kategóriákban volt némi növekedés az álláshirdetések mennyiségében. A legnagyobb visszaesés pedig az IT programozás, fejlesztés szakterületen (44 százalékos esés) volt mérhető.

A meghirdetett állásokra beérkezett jelentkezések száma legkevésbé az ügyfél- és vevőszolgálat területén nőtt (30 százalékos emelkedés). Leginkább pedig a közigazgatás (129 százalék), a mezőgazdaság, környezet (105 százalék), a vendéglátás, hotel, idegenforgalom (85 százalék), az IT programozás, fejlesztés (71 százalék) kategóriákban bővült.

Ne hagyd ki!