A boltok vasárnapi nyitvatartási idejének megvágását javasolja a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezete (KASZ). A rövidebb munkaórák szükségességét a munkaerőhiánnyal indokolja a szervezet.
Vasárnap délben zárhatnak a boltok
Hiába toboroznak folyamatosan új alkalmazottakat a kereskedelmi cégek, munkaerőhiány sújtja az ágazatot. A KASZ úgy látja, hogy a dolgozók létszámát nem lehet tartósan feltornázni a szükséges szintre, ezért más megoldást javasolnak a helyzet kezelésére – áll az érdekképviselet sajtóközleményében.
A nyitvatartási óraszámok csökkentésével a jelenlegi munkavállalói struktúra munkaóráit úgy lehetne beosztani, hogy magasabb létszám jusson a forgalmasabb időszakokba. Ezzel egyszerre javítható a kereskedelmi szolgáltatás minősége, és csökkenthető a dolgozók munkaterhelése is. A szakszervezetünk lépéseket kíván tenni annak érdekében, hogy a heti hét napos nyitvatartási időszak csökkenjen oly módon, hogy a hét utolsó napján az üzletek legfeljebb 12 óráig tarthassanak nyitva. Az így nyert óraszámmal részben kiegyenlíthető a munkaerőhiány okozta túlterhelés
– írja a közlemény.
A KASZ a teljes ágazatra kiterjedő szabályozást tart célravezetőnek. Ennek érdekében először a munkáltatói érdekképviseletekkel kívánnak egyeztetni a kérdésben.
Egy kisvárosnyi ember tűnt el a kereskedelemből
Korábban írtunk róla, hogy amíg 2020 őszén mintegy 610 ezer ember dolgozott a hazai kereskedelemben, egy évvel később a létszámuk körülbelül 585 ezerre apadt.
Neubauer Katalin, a Magyar Nemzeti Kereskedelmi Szövetség főtitkára szerint is nagyon magas az emberi erőforrás fluktuációja a szektorban. Emellett problémát jelent az is, hogy rövid idő alatt kell megfelelően felkészíteni, betanítani az új alkalmazottakat. A legszükségesebb oktatások és egészségügyi alkalmassági vizsgálatok után gyakorlatilag azonnal beállítják az új dolgozókat az üzletek pultjai mögé.
Megváltozott a munkaerőpiac
Azonban nem csak ezen szektor munkaerőpiaca sínylette meg az elmúlt időszakot. Az egészségügyben és a szociális ellátásban is megközelítőleg 17 ezerrel csökkent tavaly a dolgozók száma. A vendéglátásra is rájárt a rúd: ott hétezerrel dolgoztak kevesebben, mint egy évvel korábban.
Több szektorban azonban élénkülés jellemezte a munkaerőpiacot. Mintegy 28 ezer fővel bővült a szállítmányozás és a raktározás területén az alkalmazottak létszáma 2021-ben.
A legnagyobb szektorok pedig ezek voltak a foglalkoztatottak számát tekintve tavaly hazánkban:
- Feldolgozóipar (987,9 ezer fő)
- Kereskedelem (586,5 ezer fő)
- Közigazgatás (425,6 ezer fő)
- Építőipar (368,4 ezer fő)
- Oktatás (360,8 ezer fő)
- Egészségügy és szociális ellátás (315,2 ezer fő)
- Szállítás, raktározás (289,8 ezer fő)
- Tudományos és műszaki tevékenység (224,8 ezer fő)
- Mezőgazdaság (200,3 ezer fő)