A koronavírus óta egyre többen dolgoznak otthonról, egy új kutatás szerint viszont ezek az emberek egy ötöddel kevesebb munkát végeznek el, mint azok, akik irodába járnak.
A Massachusetts Institute of Technology (MIT) és a Los Angeles-i Kaliforniai Egyetem (Caltech) közgazdászai egy új kutatásra szánták magukat. Ennek keretei között azt vizsgálták, vajon számít-e, hogy a munkavállaló otthonról vagy irodából dolgozik. A kutatást Indiában végezték el és olyan, adatbeviteli feladatkörben dolgozó alkalmazottak teljesítményét vizsgálták, akiket újonnan vettek fel a cégek.
A kísérlethez a teljes munkaidőben alkalmazott adatbeviteli dolgozókat véletlenszerűen két csoportba osztották, ahol az egyik csoportnak irodából, a másiknak pedig home office-ban kellett elvégezniük a munkát. Az eredmény azt mutatta, az otthon kényelméből dolgozó emberek mintegy 18 százalékkal kevesebb feladatot végeztek el, mint az irodába járó társaik.
Tetszhet: A legtöbb „nőies” munkahelyi téma a férfiakat is érinti
A kutatók szerint a termelékenység csökkenésének kétharmada már az első munkanapon megmutatkozott. A fennmaradó különbség csak később volt észrevehető, az irodában dolgozó munkatársak ugyanis gyorsabban tanultak, mint a távmunkában tevékenykedő kollegáik.
Mivel a kutatás csak azokat a munkavállalókat vizsgálta, akik újonnan kerültek a cégekhez, az eredmények nem mérvadók azon dolgozók szempontjából, akik először bejártak az irodába és csak később váltottak otthoni munkavégzésre.
José María Barrero közgazdász szerint ez a tanulmány alátámasztja azokat, melyek arra a következtetésre jutottak, hogy a home office csökkenti a produktivitást. Barrero egyébként egy olyan kutatócsoport társalapítója, ami a távmunkát és annak hatásait vizsgálja.
A közgazdász hangsúlyozza, bár a teljes munkaidős HO kevésbé produktív, a távmunka lehetősége még így is megéri a vállalatoknak, ugyanis ezzel óriási összegeket tudnak megtakarítani irodabérlésen és egyéb irodához köthető kiadásokon.
A témával a McKinsey tanácsadó cég is is foglalkozott, az ő házon belüli elemzésük azt mutatta, a legideálisabb megoldás az, ha az irodai munka és a home office 50-50 százalékban váltakozik. Egy másik, véletlenszerűen véghezvitt kontrollált kísérletből is az jött ki, hogy a hibrid munkarend nem csökkenti a termelékenységet. Ezzel szemben a megosztott munkarend jelentős hatással volt a munkavállalók boldogságérzetére, valamint az is kiderült belőle, hogy az így dolgozók sokkal kisebb valószínűséggel mondtak fel.
Ez is érdekelhet: Henry Ford hatékonysági titkai
- mondta Barrero.
- tette hozzá.
Forrás: Portfolio