Százmilliárdos nagyságrendű az a veszteség, amivel meg kell küzdenie az államnak és a vállalatoknak az évi 37 millió, táppénz és betegszabadság miatt kieső munkanap miatt, írja az Index.
Magyarországon évente megdöbbentő számú, 37 millió munkanap esik ki táppénz és betegszabadság miatt. A helyzet csak még súlyosabb, ha figyelembe vesszük, hogy a fizikai inaktivitásból eredő betegségek 268 milliárd forintos terhet rónak az egészségügyi rendszerre. A 35 év feletti korosztályban ráadásul évente több száz milliárd forintnyi gazdasági kiesésről beszélhetünk, mivel a krónikus betegségek miatt 30-40 százalékos produktivitáscsökkenés tapasztalható – emelte ki az Egészségesebb Munkahelyekért Egyesület (EMEGY).
Az egyesület szerint a munkavállalók egészségének megőrzése nem csupán egyéni érdek, hanem a vállalkozások hosszú távú sikeréhez is kulcsfontosságú. Kimutatásuk szerint, ha a cégek rendszeresen támogatják munkavállalóik egészségét, és például mozgásprogramokkal ösztönzik őket, akár 14 százalékos nyereségnövekedésre is szert tehetnek.
Az EMEGY interaktív programokat, eszközöket és képzéseket biztosít, amelyek segítik a munkáltatókat abban, hogy támogassák munkavállalóik egészségmegőrzését. A program nemcsak az egészségügyi kockázatokat csökkenti, hanem potenciálisan a vállalatok gazdasági eredményeit is növeli.
A táppénz hallatán egyébként a legtöbben azonnal valamilyen fizikai megbetegedésre gondolnak, a valóságban viszont egyre nagyobb százalékban van szó mentális betegségekről. Toldy Anna, az EMEGY egyesületi főtitkára így látja a helyzetet:
A fizikaitól eltolódunk a mentális, pszichés kockázatok felé, ami a munkahelyeken is komoly probléma. Jelenleg leginkább a kimerültség, a kiégés mint végső állapot foglalkoztatja a vállalatokat, mert komoly teljesítménybeli visszaesést vagy munkából való kiesést okoz a fizikai betegségek megjelenésén keresztül. De ez csak a jéghegy csúcsa. Emögött többek között hosszabb távú szorongás, túlórázás, stresszterheltség, megküzdési problémák hiányosságai, túlhajszoltság, munkaszervezési problémák állnak.
Toldy szerint a legtöbb, amit tehetünk, az az, hogy tudatosan nézünk a mindennapjainkra, és észrevesszük azokat a tényezőket, amelyek elveszik az energiánkat, ezáltal pedig stresszt okoznak.
Figyeljünk a mindennapi mozgásmennyiségre, a táplálkozás, az alvás minőségére, próbáljunk mindenféle függőségtől (akár munka, vásárlás, internet, dohányzás vagy alkohol) mentesen létezni és keressünk olyan közösségi élményeket, kapcsolatokat, melyek feltöltenek minket. A mai pezsgő, mentálisan leterhelő világban a meditatív, relaxációt, megnyugvást támogató megoldások előnyt élveznek.