Úgy tűnik, jelenleg több embert érint a munkahelyi kiégés, mint a világjárvány időszakában. A friss felmérések szerint az irodai alkalmazottak 42 százaléka érzi magát kiégettnek, ami a gazdasági bizonytalansággal, az elbocsátástól való félelemmel és a home office időszakának végével magyarázható.
Egyre nagyobb probléma a munkahelyi kiégés
Elsősorban a nők és a fiatalok számoltak be arról a Future Forum kutatásában, hogy a munkahelyi kiégés problémájával küzdenek. A szakértők szerint ennek okai leginkább a globális gazdasági nehézségekben keresendők, amihez lokális problémák is társulnak a különböző országokban.
A VG megjegyzi, például az Egyesült Királyságban sztrájkok kezdődtek: a szakszervezetek tiltakoztak a szerintük csekély fizetésemelések miatt. Japánban a kormány arra kérte az ottani cégeket, hogy segítsenek a dolgozóiknak megbirkózni a történelmi inflációval. Franciaországban a tervezett nyugdíjreform miatt tombol sztrájkhullám. Az Egyesült Államokban pedig egyre nagyobb arányban kerülnek emberek az utcára, és nem örülnek a home office végének sem. Igaz, ott 1 százalékkal kevesebb ember vallotta magát kiégettnek, mint a 42 százalékos világátlag.
A Future Forum kutatása az említett országok mellett még Ausztráliára és Németországra terjedt ki. A felmérés egyik tanulsága, hogy azok a munkavállalók, akik a világjárvány alatt nagyobb szabadságot kaptak a munkavégzés helyére, idejére vonatkozóan most boldogabbak, produktívabbak, valamint náluk alacsonyabb a felmondás esélye.
Magyarországon új betegség is terjed: a munkamánia
Hazánkban nem csak a kiégés jelenthet mentális kockázatot a munkahelyeken: a dolgozók 7-8 százaléka lehet munkamániás Magyarországon. Rájuk különösen jellemző, hogy kényszeresen dolgoznak, és képtelenek visszautasítani a rájuk bízott feladatokat. Kun Bernadett pszichológus és egyetemi docens szerint leginkább a 25-54 év közöttiekre jellemző. Ötször nagyobb eséllyel alakul ki nőknél és független az iskolai végzettségtől.
A szakember tanulmányában hozzáteszi, hogy a munkamánia függőségnek tekinthető, a mozgatórúgója pedig az önértékelési zavar lehet. Kezdetben hajthatja a munkahelyi elismerés, miután rászokik az értintett a pozitív visszajelzésekre.
A baj csak az, hogy hosszú távon nem lehet bírni ezt a megterhelést. A kezdeti sikerek és jutalmak után egyre hangsúlyosabbá válnak a munkamánia ártalmas következményei
- nyilatkozta a pszichológus.