Ilyen munkahelyet keresnek a fiatalok
Fotó: Shutterstock

Így keresnek munkahelyet a mai fiatalok

Melyek a legfontosabb szempontok munkahely-választás esetén? Az Ifjúságkutató Intézet friss kutatásában megvizsgálta a 15–39 évesek elvárásait. Az eredmények szerint a megkérdezett munkavállalók számára az izgalmas és változatos feladatok kiemelten fontosak, míg a rutinmunkák már kevésbé.


A kutatás szerint a 15–39 éves korosztály 43 százaléka izgalmas munkát szeretne, még ha az nagyobb stresszel is jár, míg a stresszmentes munkaköröket 30 százalékuk részesíti előnyben. Különösen a 15–17 évesek (50%) vágynak sokszínűségre munkájukban, míg a 30–34 évesek között nagyobb arányban (37%) választanák inkább a nyugodt munkakörnyezetet. A változatos munkakörök népszerűsége kimagasló: a válaszadók 52 százaléka ezt részesíti előnyben a rutinszerű feladatokkal szemben (16%).

Ez különösen igaz a 15–17 évesekre, valamint a 25–29 évesekre és a Budapesten élőkre. A felsőfokú végzettségűek körében népszerűbb az önálló döntéshozatal lehetősége (38%), a legfiatalabbak (15–17 évesek) és az alacsonyabb végzettségűek pedig csaknem azonos arányban (30 és 32%) a felelősségtől mentes munkát preferálják - írja a HR Portál.

A pályakezdők  a korosztályukkal akarnak együttdolgozni

A 15–17 évesek inkább fiatal kollégákból álló csapatban dolgoznának (39%), míg a 30–39 év közöttiek könnyebben elfogadják a többgenerációs munkahelyi környezetet: a fiatalokból álló csapat fontosságát 21 %-uk jelölte meg. A 18–24 évesek számára kiemelten fontos a baráti légkör a munkahelyen (40%), amelyet a szakmai kiválóságnál (27%) előrébb sorolnak.

Az alacsonyabb végzettségűek körében a felelősség nélküli munka (32%) mellett, a csapatmunka preferálása (42%) és a többgenerációs kollégák elfogadása (38%) jellemzőbb.

Ennyire kötődnek a dolgozók munkahelyükhöz: sokkoló számok

Eközben a munkahelyeket érintő szeizmikus változásokat emleget a Gallup CEO-ja, a cég éves globális munkavállalói felmérésének bevezetőjében. Globálisan a munkavállalói elkötelezettség 2 százalékponttal csökkent, 23-ról 21 százalékra.

Európában az elkötelezettek aránya a globális átlag alatt van, és a régiók közül a legalacsonyabb szinten, 13%-on, ami azt is jelenti egyben, hogy 73% nem elkötelezett, és 15% bár fizikailag ott van, aktívan kicsekkolt a cégtől. Ugyanakkor az érték nem változott az előző évhez képest. Az elkötelezettség az Egyesült Államokban és Latin-Amerikában állt a legmagasabban: 31% a mérések idején.

Érdekes tényező, és talán megfontolandó adat az irodába válogatás nélkül mindenkit teljes munkaidőben visszarendelő cégek és vezetők számára, hogy globálisan a távmunkában dolgozók 31%-a elkötelezett, a hibridben dolgozók 23%-a, szintén 23% azok esetében is, akik bár on-site dolgoznak, de akár dolgozhatnak távmunkában is, és a kizárólag a cégnél a telephelyen dolgozók körében mindössze 19% az arány.

Ne hagyd ki!