Egy friss felmérés világított rá a változásra
Fotó: Shutterstock

Így alakultak át a munkavállalók igényei

Egy friss kutatásból kiderül, a magas inflációs környezetben azok a munkahelyek a legvonzóbbak, amelyek a versenyképes alapbér mellett egyéb pénzbeli juttatásokat is biztosítanak. Azonban fontosak a munkavégzés körülményei is, valamint az, hogy tiszteletben tartsák a dolgozók magánéletét.


Hatással volt a magas inflációs környezet a munkavállalók elvárásaira

A PwC Magyarország friss munkavállalói felmérésének eredményeiből kiderül, tavalyhoz képest idén némileg átalakultak a munkavállalói elvárások a munkáltatók felé. A változás leginkább a magas inflációs környezettel magyarázható.

A munkahelyi biztonság már kevésbé fontos. A listán az ötödik helyről a tizedikre csúszott vissza, hiszen látták a munkavállalók, hogy óriási leépítések nem történtek. A pénzügyi szempontok viszont tovább erősödtek, hiszen a reálbérek hónapról hónapra csökkentek. Továbbra is a pénz az úr. Az alapbér mellett a túlóra-kifizetések és a bónuszok is bekerültek az első három tényezőbe

- idézi Reguly Mártát, a PwC Magyarország HR tanácsadás-vezetőjét az Infostart.

Hozzátette, a preferenciák között tovább gyengült a rugalmas munkaidő, illetve a home office. Úgy véli, emögött az állhat, fontosabb lett a magánélet tiszteletben tartása, mint az, hogy bárhol, bármikor tudjanak dolgozni.

Ilyen az ideális munkahely a Z generációsok szerint

Egyébként a globális munkaerő harmadát fogják kitenni a Z generációsok, vagyis az 1997 és 2012 között születettek 2025-re. Ők újabb igényeket támaszthatnak a munkahelyek felé. Egy friss kutatás rávilágít, az irodai munkakörökben a zések 51 százalékának fontos, hogy a munkáltatója részt vegyen a környezetvédelemben. 48 százalékuk pedig előnyben részesíti a közösségért tevékenykedő vállalatokat - írja a Property Forum.

A felmérés alapján az irodákban a zések olyan dedikált munkaterületeket preferálnak, amelyek lehetővé teszik a magánéletet, valamint azt, hogy jobban fókuszálhassanak arra, amit csinálnak. Keresik például a kényelmet, a bőséges természetes fényt és a zökkenőmentes hozzáférést a technológiákhoz. De soroljunk a kutatás alapján legjellemzőbb újszerű elvárásaikat:

  • Olyan projekteket keresnek, amelyek pozitív változást hozhatnak a világba.
  • Nagyra értékelik a rugalmasságot, így a rugalmas, esetleg hibrid munkavégzést.
  • Keresik az olyan munkahelyeket, ahol sok a növény, valamint a természetes fény.
  • A Z generáció folyamatosan tanulnának és fejlődnének, ezért kedvelik a szakmai fejlődési programokat és a mentorálást.
  • Hangsúlyt helyeznek a sokszínűségre és a méltányosságra, ezért igénylik az olyan befogadó és barátságos munkakörnyezetet, ami erősíti bennük az összetartozás érzését.

Mindezek megléte jelentősen növelhetik a munkahelyi elégedettséget a zéseknél, ami nagyobb elkötelezettséggel, termelékenységgel és a hosszabb megtartásukkal párosulhat.

Ne hagyd ki!