Budapest látképe

Budapesten az V., az I., illetve a VI. kerület végzett az Egyensúly Intézet településindexének az élén, a megyeszékhelyek közül pedig Győrt megelőzve Székesfehérvár lett az első, írja a Portfolio. A községek mezőnyében tarolt a Balaton környéke – mutatjuk a részleteket.


A fővárosi kerületek közül az V. kerület végzett az élen, a második helyre az I. kerület került, a harmadik helyezést pedig a VI. kerület szerezte meg – derült ki az Egyensúly Intézet legfrissebb kutatásából. Az intézet célja az, hogy jól követhető legyen az egyes magyar települések fejlődési üteme, ezért dolgozzák ki évről évre a településindexet.

Jó hír a tanulmány szerint, hogy Budapesten szinte minden szempontból előrelépés volt tapasztalható a vizsgált időszakban, 2014 és 2021 között. A három leggyorsabban fejlődő kerületnek az adatok alapján az V., a XIII. és a IX. kerület bizonyult. Az ezer főre eső bűncselekmények száma jelentősen csökkent a fővárosban, az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelem pedig számottevő mértékben emelkedett. Az elemzés viszont kiemeli: „Aggodalomra ad okot, hogy 2021-ben már jóval többen vándoroltak ki a fővárosból, mint ahányan beköltöztek (1000 lakosra már 7 kivándorló jut.)”

A megyeszékhelyek kategóriájában Székesfehérvár lett az első. Az elmúlt évekhez képesti előrelépés több oknak is betudható: jelentős mértékben növekedett a diplomások aránya (22 százalékról 25-re), az átlagos négyzetméterár (164 ezerről 475 ezer forintra), illetve az ezer lakásra jutó lakásépítések száma. A komoly fellendülést azonban kissé hátráltatta az, hogy a megyeszékhelyek közül itt nőtt a leggyorsabban a gyermekek és az idősek aránya az aktív korú lakosságra vetítve.

A második helyen végzett Győr esetében a vizsgált időszakban megfigyelhető fejlődés leginkább a bűncselekmények számának csökkenéséből, az egy lakosra jutó nettó belföldi jövedelemből, az SZJA-t fizetők arányából és az átlagos négyzetméterárak növekedéséből ered. A tanulmány kiemeli: a megyeszékhelyek közül itt a legalacsonyabb a nyilvántartott álláskeresők aránya, illetve itt a legmagasabb az egy főre jutó nettó belföldi jövedelem.

A 15 ezer főnél nagyobb városok közül Budaörs bizonyult a legfejlettebbnek, utána Biatorbágy, Gödöllő, Paks és Veresegyház következett. A fővárosi agglomerációhoz tartozó Budaörs 2014 óta szerepel az első helyen, és Paks is évek óta őrzi negyedik helyezését.

A kisvárosok kategóriájában ismét Balatonfüred végzett az első helyen. A második Üllő lett nagy előrelépést produkálva, a hatodik helyről előtörve – ez annak tudható be, hogy kifejezetten alacsony a bűncselekmények aránya, illetve az egy házi- és gyermekorvosra jutó lakosok száma. Figyelemreméltó, hogy a főváros agglomerációjában elhelyezkedő kisvárosban a legmagasabb az átlagos négyzetméterár (830 ezer forint), de a diplomások legmagasabb arányával (36 százalék) is Üllő büszkélkedhet. A harmadik helyen Diósd végzett.

A községek mezőnye rendkívül szorosnak bizonyult, és az öt legfejlettebb település közül négy is a Balaton környékéről került ki. Az első helyet Hévíz, a másodikat Fonyód, a harmadikat Alsóörs, a negyediket Berente, az ötödiket pedig Balatonföldvár szerezte meg.

Ne hagyd ki!