Több évtizedes uralma után véget ért a P2P fájlmegosztás dominanciája az internetforgalomban. A BitTorrentet és a hasonló oldalakat a streamingszolgáltatások taszították le a trónjukról.
Csökkent a torrentoldalak népszerűsége
Amíg a globális internetforgalom 35 százalékát egyetlen platform, a BitTorrent generálta 11 évvel ezelőtt, 2022-ben csupán a 11 százaléka volt az oldalhoz köthető a TorrentFreak gyűjtése alapján. Miközben folyamatosan nőtt a globális adatforgalom, úgy szűnt meg a peer to peer (P2P) fájlmegosztók dominanciája.
A P2P fájlmegosztás visszaszorulása elsősorban a videostreaming-szolgáltatások elterjedésével magyarázható. Pontosabban azzal, hogy általuk az emberek százmillióinak kerültek elérhető közelségbe jó minőségben az új sikerfilmek és sorozatok.
A Sandvine friss, globális riportja értelmében jelenleg a BitTorrent egyetlen adatforgalmi metrika szerint sem vezet semmilyen listát. A rangsorokban a videós streamingplatformok kerültek az élre, azokat pedig a közösségimédia-platformok követik.
A hwsw megjegyzi, a torrentoldalak csupán a vezetékes infrastruktúráknál tartják magukat. Azonban ezeknél jellemző, hogy a P2P fájlmegosztás java csak kevés felhasználónál összpontosul, azonban ők jelentős adatforgalmat bonyolítanak.
De egyre többen töltenek le zenét kalózkodással
Azonban 2022-höz képest átlagosan 13 százalékkal nőtt a látogatások száma a zenék illetéktelen letöltését lehetővé tevő weboldalakon tavaly, így meghaladta a 17 milliárdot - áll a Wired jelentésében.
A streaming-szolgáltatások, például a Spotify és az Apple Music magasabb, a globális inflációs környezet miatt emelt árai visszaterelik az embereket az illegális letöltések felé. Egyre több fogyasztó használ olyan webhelyeket, amelyek közvetlenül másolják ki a hangot a YouTube-videókból, és letölthető MP3- vagy .wav-fájlokká alakítják azokat
- idéztük a kalóz oldalakkal foglalkozó kutatócég, a Muso véleményét a napokban.
A Muso által követett zenei kalózkodás nagyjából 40 százaléka származik „YouTube-to-MP3” oldalakról. Sőt, a YouTube-ot birtokló Google keresője gyakran irányítja a felhasználókat ezekre a kalózoldalakra. Azok pedig több milliárd látogatást generálnak a YouTube-on. Igaz, a YouTube fellép az illetéktelen szolgáltatók ellen, ha jelentést kap azokról.