Borok járatlan utakon

A Magyar Bormarketing Ügynökség (MBÜ) őszi kampányának első állomása a 33. Budapesti Borfesztivál volt.


​Budapest szőlőskertje

Fotó: MBÜ

Bár a fesztivál véget ért, a legfinomabb hazai borok kóstolásáról koránt sem kell lemondanunk! Az MBÜ idei Mi folyik itt? Borok járatlan utakon kampánya az Etyek-Budai, a Móri, a Villányi és az Egri borvidékekkel foglalkozik kiemelten, így e három régióból ajánlunk látnivalókat, gasztronómiai célpontokat, na és természetesen borokat!

Az Etyek-Budai borvidéket Budapest szőlőskertjeinek is szokták nevezni, hiszen már Budapest közigazgatási területén belül is számos jelentős pincészetet találunk. A főváros XXII. kerülete, Budafok a borkereskedelem központja volt, számos borpince otthona és a pezsgőkészítés fellegvára. Az itt található pincerendszer több mint 50 kilométeres hossza világviszonylatban is különleges, feltétlen ajánlott bebarangolni a feltárt pinceágakat.

A nap zárásaként látogassunk el az Etyeki Kúriába ahol kezdettől fogva a hagyományok tisztelete mellett az újító szemléletmódjukról váltak ismertté. Nem véletlen, hogy 2001-ben elsőként telepítettek pinot noir szőlőt az Etyek-Budai borvidéken. Birtokuk csendes, festői környezetben, Pinot Noir ültetvények ölelésében fekszik, Borbáruk a hét minden napján nyitva.

A Haraszthy Pincészet egyedi és karakteres tételei kísérletező attitűdjüknek is köszönhetőek, hiszen a magyar fajták mellett Burgundia fő szőlőfajtáinak helyi tökéletesítésével is foglalkoznak. A borászatot 1996-ban Carlos Coelho alapította, névadója pedig Haraszthy Ágoston, a kaliforniai szőlőkultúra atyja.

A nagy nevek mellett érdemes kevésbé ismert pincészeteket is felfedezni, például a mindössze 4 hektáron termelő Anonym Pincét, akik 2006-os első évjáratukban rögtön pezsgőkészítésbe kezdtek. A sikeren felbátorodva 2008-ban elkészítették első csendes boraikat is pinot noirból, chardonnayból és sauvignon blancból.

Etyek, hazánk egyik leghíresebb pezsgőkészítő kisvárosa, megannyi programmal vár minket. Látogassunk el a Korda Filmstúdióba, ejtőzzünk egyet a Hilltop medencéjének partján csodás kilátás mellett, vagy béreljünk egy e-bikeot és fedezzük fel a dűlőket. Ha megéheznénk, irány a Sonkamester, ahol finomabbnál finomabb grill és sült húsokat, meg persze sonkát kóstolhatunk.

​Vörösbor birodalom

Fotó: MBÜ

Villányban a vörösborok rajongói vannak előnyben, hiszen közel 1800 ha kékszőlőre alig 400 ha fehérszőlő jut. Az itteni vörösborokat a portugieser lágysága tette közkedveltté. Szintén a mindennapok jó társa a RedY névre keresztelt portugieser alapú házasítás. A villányi borokat érdemes helyben, a termelőnél megkóstolni, hiszen így rengeteget tanulhatunk a vidék borfajtáiról, az évjáratok sajátosságairól.

Villányban számos, a borászatokkal egybekötött szállás közül választhatunk, így igazán autentikus lehet az ott töltött időnk. Kiemelkedik a Crocus Hotel & Spa, hiszen a borkóstolókról visszatérve vinoterápiával is kényeztethetjük magunkat. Természetesen a ház borát sem érdemes kihagyni, hiszen Gere Attila Pincészete 75 hektár organikusan művelt szőlőterületről gazdálkodva elsősorban prémium kategóriás borokra koncentrál.

A Vylyan szőlőbirtok nem csak csodás borokkal, de a teraszról csodás kilátással is vár minket, illetve egy dűlőtúrára is benevezhetünk náluk. A Sauskát érdemes ebédidő környékére tervezni, hiszen a finom borok és pezsgők mellett, éttermük, a Sasuka 48 2022-ben Michelin ajánlást is kapott, így biztosan nem csalódunk az itteni fogásokban.

A Bock Pincét is vegyük célba, hiszen a család 1850 óta foglalkozik szőlőtermesztéssel és borkészítéssel, így a bor szeretete és elkészítésének fortélyai apáról fiúra szállnak, immáron 9 generáció óta. A borkóstolás és pincelátogatás mellett dzsipes dűlőtúrával is várják az érdeklődőket.

Amennyiben egy villányi kaland után van még egy kis időnk, a régió fővárosát, Pécset nem szabad kihagyni! A Vasarely és Csontváry Múzeum kötelező megálló a művészetek rajongóinak, míg a Zsolnay-negyedbe akár csak egy séta erejéig is érdemes ellátogatni hiszen az épületek kívülről is gyönyörűek. A számos programnak köszönhetően akár egy teljes napot is el lehet itt tölteni, hiszen a kerámiakiállítás mellett a gyártörténeti kiállítás, a Zsolnay Mauzóleum, a Kesztyűmanufaktúra és a Látványmanufaktúra is látogatható.

​Csillag és Bikavér

Fotó: MBÜ

Eger, bár a Bikavérrel vált híressé, az Egri Csillag 2010-es intézményesített megalakulásával a fehérborok rajongói éppúgy fogják élvezni az itteni borkóstolókat, mint a testes vörösök pártolói. Bár a borvidék Magyarország egyik legnagyobbja és meglehetősen szerteágazó, számos borkóstolási, pincelátogatási lehetőség vár ránk a városban és környékén, így bátran hátra hagyhatjuk az autót, hogy a társaság minden tagja élvezhesse a pincelátogatást.

A Kovács Nimród Borászat a hűvösebb bortermelő vidékek nemzetközi fajtáin kívül büszke a hagyományos magyar boraira, a furmintra és a kékfrankosra is. A pincészet hét egybefüggő pincében található Egerben, a történelmi Verőszala utcában, ahol előzetes bejelentkezés alapján többféle borbemutató programot ajánlanak.

A Gál Tibor Pincészet törekvése, hogy olyan borok szülessenek a kezeik alatt, melyek minden egyes kortya egyedi, harmonikus és izgalmas. Céljuk, hogy boraink innovatívak legyenek, de hagyományokat követve készüljenek. Pincészetük közvetlenül a belvárosban található, így akár két műemlék felkeresése között is betérhetünk hozzájuk.

Az 1999-ben alapított Gróf Buttler Borászat Egerben a Nagykőporoson helyezkedik el. A mediterrán hangulatú épületből csodálatos panoráma tárul elénk. Érdemes megkóstolni kadarkájukat, kékfrankosukat, és a Bikavér Superiort is.

A St. Andrea Szőlőbirtokon a díjnyertes borok és a gyönyörű pincerendszer igazi békességgel párosul. A vörösborok szerelmeseinek a nemzetközi szinten szinte minden díjat bezsebelt Agapé biztosan nem okoz majd csalódást, de a fehérbor pártiaknak sem kell alább adni, hiszen a Boldogságos, a korábban említett Egri Csillag kiemelkedő képviselője.

Egerben szinte minden hónapban találhatunk borhoz, gasztronómiához kapcsolódó rendezvényt is: az Egri Bikavér napját minden évben október 18-án ünneplik, amely alkalmából idén is összeállítottak egy izgalmas Egri Bikavér Gasztro Napok programsorozatot. Egertől mindössze néhány kilométerre fekvő Egerszalók a gyógyvizek völgyeként is ismert település. Méltán híres sódombjáról, amit a mélyből feltörő gyógyvíz hozott létre, és alakít mind a mai napig. Ehhez hasonló nem mindennapi természeti képződményt ezen kívül mindössze két helyen: a törökországi Pamukkaléban és az USA Yellowstone Nemzeti Parkjában figyelhettek meg – éppen ezért, ha már az országban jártok, bűn lenne kihagyni. A fürdőzés szerelmeseit várja a Saliris Resort Gyógy- és Wellnessfürdő, amelynek medencéiből közvetlen rálátás nyílik a dombra.

További felfedezésre váró helyszínekért érdemes felkeresni a bor.hu-n futó Mi folyik itt? Borok járatlan utakon kampányának borturisztikai ajánló cikkeit és kisfilmjeit.

Ne hagyd ki!