A magyar tölgyfa boroshordók a prémium kategóriának is a csúcsán helyezkednek el. Ezért sem meglepő, hogy a világ több nagy bortermelő vidékéről számos neves borászat kapkod a hagyományos magyar termékekért.
Kaliforniai borászok is kapkodnak a magyar boroshordók után
A magyar boroshordókhoz szükséges tölgyfaalapanyag leginkább a Zemplénben és a Mecsekben terem. A mecseki tölgy lazább szerkezetű, és édesebb aromákat ígér a borászatoknak. Ezzel szemben a zempléni fűszeresebb jegyeket visel, gyengébb csersavakkal (tanninokkal). Viszont mindkettő a francia tölgytől lágyabb, selymesebb és kevésbé karakteres csersavakat ad a borokhoz.
Magyarország igazi nagyhatalom a tölgyfa boroshordók gyártásában. Csupán két ország (Franciaország és az Egyesült Államok) gyárt többet ezekből, mint a hazánk. A magyar hordókat a világ legtöbb nagy borvidékén használják a borok érlelésére. Például Szigetváron egy amerikai, Palotabozsokon pedig egy magyar vállalkozás készít tölgyfa boroshordókat főleg ausztrál, új-zélandi, kaliforniai, chilei, dél-afrikai, spanyol, olasz, portugál, német, osztrák, román, török és izraeli pincészeteknek. Nem csoda a jelentős kereslet: a magyar boroshordók a prémium kategória csúcsán állnak.
Azonban a Pécs Aktuál megjegyzi, más oka is van, hogy igen versenyképesek a világpiacon a magyarországi tölgyfahordók: amíg egy 225 literes magyar standard hordó 500-600 euróba kerülhet, egy hasonló francia ára meghaladhatja a 800 eurót. Ezért sem meglepő, hogy a hazánkban előállított, mintegy 30 ezer hordó jelentős részére kaliforniai borászatok csapnak le.
Leszokóban vannak a franciák a vörösborról
Egyébként Franciaország a bor- és hordókészítésben is világhatalom, azonban úgy tűnik, mostanság bortúltermeléssel küzd. Hiába a boraik presztízse, óriási mennyiségű italt képtelenek eladni. Emiatt úgy döntött a francia kormány, megsemmisíti a 2022-ben készült borok körülbelül 7 százalékát, azaz több mint 300 millió litert.
Az italok ártalmatlanításából visszamaradó alkoholt olyan termékek előállításához használnák fel, mint például mosószerek, parfümök és fertőtlenítők. A célra 160 millió eurót különített el az Európai Unió, amihez a francia kormány további 40 milliót tesz hozzá az állami költségvetésből.
Az Európai Bizottság adatai szerint Franciaországban 22 százalékkal csökkent a kereslet a helyi borokra, valamint például Németországban, Spanyolországban, Olaszországban és Portugáliában is kevesebb francia bor fogy.
A keresletcsökkenés leginkább a bordeaux-i termelőket sújtja. Az a vidék elsősorban a vörösborairól híres, azonban a borfogyasztási trendek egyértelműen a fehérborok, a rozék és a pezsgők irányába tolódnak el. Továbbá egyre több a vegetáriánus, de a testes vörös bordeaux-i borok inkább a húsételekhez illenek.
Az igények visszaesése miatt a bordeaux-i regionális bortermelők és -forgalmazók szervezete (Conseil Interprofessionnel du Vin de Bordeaux - CIVB) úgy döntött, kivágnak a borrégióban több mint 9,5 ezer hektárnyi szőlőültetvényt.