Sok-sok kék-fehér napernyő a tengerparton felülnézetből
Fotó: Unsplash

A bőrünk télen sem pihen! Így vigyázhatunk az egészségére

Rendkívül fontos anyajegyeink rendszeres vizsgálata. Hogy miért? A Dr. Rose Magánkórház bőrgyógyásza, dr. Nagy Katalin Annamária elmagyarázza olvasóinknak!


​Figyeljük anyajegyeinket!

Anyajegyeinkkel ajánlott évente szűrővizsgálatra járnunk, ugyanis a rosszindulatú bőrdaganatok egyik legsúlyosabb fajtája, a melanóma egyre gyakoribb. A Dr. Rose Magánkórházban sokan végeztetnek ilyen típusú szűrővizsgálatot: „Ha valakinek sok az anyajegye, valamilyen elváltozást lát rajtuk, netán sérülésnek kitett területen helyezkednek el, akkor érdemes szakembert felkeresni – tanácsolja dr. Nagy Katalin Annamária bőrgyógyász. A talpakon és a tenyereken például gyakrabban tapasztalható rosszindulatú elváltozás, hiszen ezek irritációnak jobban kitett, sérülékenyebb területek. Ugyanakkor az is igaz, hogy a melanóma 50 százaléka ép bőrön alakul ki.

​A Nap sötét oldala

A melanómás betegségek számának növekedése azzal is magyarázható, hogy míg a bőr korábban szeptembertől májusig megpihent, most a szoláriumozás és a téli tengerparti napozások miatt a bőrszöveteknek nincs idejük regenerálódni, így a szervezet javítófunkciója sem tud életbe lépni. A téli utazások idején is fontos, hogy a napozás idejére használjunk fényvédőt, 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk napon, valamint lehetőleg viseljünk UV-szűrős pólót. A szakember legfeljebb évente néhány alkalommal, mindössze pár perces időtartamokra javasolja a szoláriumozást.

​A „rossz” anyajegy

Közkeletű tévhit, hogy minden anyajegy, amelyik kiemelkedik, „rossznak” számít, valójában több egyéb tényező határozza meg az elváltozás jellegét. Ha viszket, begyullad, sötétedik, változik a mérete, akkor érdemes minél előbb szakemberhez fordulni, hogy feltárják a problémát. „Kaparni, leégetni, lézerezni, savval maratni semmiképp nem szabad az anyajegyeket, orvosi javaslat esetén ki kell metszeni őket” – hangsúlyozza dr. Nagy Katalin Annamária.

​Mindenkit érint

Habár a nőknél gyakoribbak az anyajegyek, de jobban is figyelik a testüket, tehát korábbi stádiumban derül ki, ha baj van, emiatt jobbak a gyógyulási, túlélési esélyeik. Szemben a férfiakkal, akik ritkábban veszik igénybe az anyajegyszűrést. „A melanóma esetében különösen fontos, hogy milyen stádiumban van az elváltozás. Az időben eltávolított melanóma teljesen gyógyítható, azonban minél később ismerik fel, annál súlyosabb lehet a probléma, gyakran képez áttétet, vagyis az időfaktor nagyon sokat számít” – mondja a doktornő.

A melanóma mellett a másik leggyakoribb rosszindulatú daganat a basalioma, amely a bőrdaganatos esetek 80 százalékáért felelős. Elsősorban a napsugárzás okozza, lassan alakul ki, és gyakran jellegtelen bőrelváltozásként jelentkezik. A melanóma ma már egyre fiatalabbaknál jelentkezik, náluk hamarabb válhat a daganat rosszindulatúvá, míg az idősebbeknél a basalioma és a spinalioma (laphámrák) a gyakoribb.

​Nincs felesleges vizsgálat

A gyerekek anyajegyeinek szűrővizsgálata szintén ajánlott. A veleszületett anyajegyek jellemzően sötéten pigmentáltak, gyakran szőrösek és nagy kiterjedésűek. Gyerekekről csak orvosilag indokolt esetben javasolt az anyajegyeltávolítás – amennyiben például olyan helyen található, ahol állandó sérülésveszélynek van kitéve.

„Ha valakinek valami gyanús lesz a bőrén, keressen fel bátran egy bőrgyógyászt. Jó esetben megnyugtatják, hogy nincs semmi gond, ha mégis probléma adódik, akkor az időfaktor sokat számít a kezelés sikerességében. Minél előbb fedezzük fel a rosszindulatú bőrelváltozást, annál jobb a gyógyulás esélye. Nincs olyan, hogy felesleges vizsgálat” – szögezi le dr. Nagy Katalin Annamária. (x)

Ne hagyd ki!