A héja hatszor annyi antioxidánst tartalmaz, mint a húsa
Fotó: Shutterstock

Ebből a kissé lenézett gyümölcsből többet kellene enni télen

Számos, az egészség szempontjából kedvező tulajdonsága van a körtének. Ízletes és édes, mégsem olyan népszerű, mint az alma. Táplálkozási szakemberek szerint sokaknak érdemes lenne beépíteniük az étrendjükbe, különösen a gyümölcsszegény téli hónapokban.


Egészséges és ízletes gyümölcs

A körtének több mint 40 ezer fajtája ismert, de Magyarországon nagyjából tíz félét termesztenek. Ezek formájukban igen eltérőek lehetnek, azonban közös bennük, hogy ízük egyedi és édeskés, valamint fogyasztásuknak számos jótékony egészségügyi hatása lehet – írja a Házipatika.

A körte ásványi anyagokban és vitaminokban gazdag. Található benne például kálium, kalcium, magnézium, vas, fluor és szelén, valamint A-, C-, E-, K- és B- vitaminok. Tartalmaz béta-karotinoidokat és más antioxidáns vegyületeket. Emellett aminosavak raktára. Számos betegség megelőzésében szerepet kaphat, valamint segíthet a torokfájás és a hangszálgyulladás ellen is.

A kvercetintartalma miatt mérsékelheti a vérnyomást és óvhatja a szívet. A benne lévő káliumnak pedig a szívműködés mellett a vércukorszint és a szervezet pH-értékének szabályozásában is fontos szerep juthat.

Emellett rostban gazdag gyümölcs, ami jótékonyan hathat az emésztésre, valamint pozitívan befolyásolhatja az immunrendszer működését és mérsékelheti a gyulladások előfordulását. A magas rosttartalma miatt csökkentheti a gyomorsavtermelést és a bélgyulladást is. Továbbá a benne lévő pektin segítheti az emésztést és a beleket, valamint hozzájárulhat a szervezet méregtelenítéséhez.

Érdemes a körtét hámozatlanul fogyasztani, hiszen a héja hatszor annyi antioxidánst tartalmaz, mint a húsa.

Ezeknek a vitaminoknak a bevitelére érdemes ilyenkor jobban odafigyelni

Hőkezelésnél a zöldségek és a gyümölcsök a vitamintartalmuk nagy részét elveszítik, ezért érdemes legalább egy részüket nyersen fogyasztani a téli időszakban.

Különösen figyelni kell a hidegebb hónapokban a C-vitamin bevitelére, hiszen a megfázás ellenszerként is kiváló, valamint kulcsfontosságú szerepet játszik a T-sejtek egészséges működésében. Például citrusfélékben, valamint a paprikákban is fellelhető.

A B1-vitamin segíthet a levertség, nyugtalanság, depresszió elleni küzdelemben. Ez a vitamin megtalálható egyes müzlikben, a mogyoróban és a dióban, valamint a napraforgóban is. Nagyon jó B1-vitaminforrás a sertés- és a csirkehús is.

A szervezetnek mindemellett szüksége van extra magnézium-bevitelre is ebben az időszakban, ami akár a hangulatot is javírhatja. Magnéziumban gazdag élelmiszerek például az avokádó, a káposztafélék és az olajos magvak.

A napfényhiány a D-vitamin hiányát is előidézheti, hiszen azt a szervezetünk állítja elő a napfény segítségével. Remek forrása lehet a lazac, a hering, a gomba, a tojás, de megoldás a zabpehely, valamint a narancs fogyasztása is.

Mindemellett a nőknél különösen fontos a kalcium pótlása. Hiánya csontritkuláshoz, csonttöréshez vezethet, de a hölgyeknél a menopauza idején az ösztrogénszint rohamos csökkenése miatt is nő a csontritkulás kockázata.

Ne hagyd ki!