Mi az a brainrot, amire pörögnek a fiatalok a TikTokon?
Photo by Nik on Unsplash

Mi az a brainrot, amire pörögnek a fiatalok a TikTokon?

Letarolja a TikTokot a Bombardiro Crocodillo és társai által uralt szürreális mémvilág. A jelenségnek már neve is van: brainrot, vagyis agyrohasztás, és villámgyorsan hódította meg a tinédzsereket. A pszichológusok szerint azonban a szórakoztató káosznak ára lehet: romló koncentráció, eltorzuló valóságérzékelés és mentális kimerülés.


Ha nem tudja, mi az a Trallalero Trallala, a Ballerina Cappuccina vagy a Bombardiro Crocodillo, akkor valószínűleg nem tartozik a TikTokot pörgető fiatalok közé. Ezek az eltorzított, mesterséges intelligencia által generált karakterek most az új internetes őrület, az ún. brainrot mémkultúra zászlóvivői. A jelenség lényege, hogy szándékosan értelmetlen, abszurd és kaotikus tartalmakkal bombázza a felhasználókat - írja a Világgazdaság..

Irracionális, szabálytalan, torz, mesterséges

A brainrot (vagyis agyrohasztás) főként az Alfa és Z generáció tagjai körében terjed, akik a digitális információs túlterhelésből menekülve könnyen befogadható, szürreális humort keresnek. A TikTokon több tízmilliós nézettségeket hozó videókban a valóság szabályai nem érvényesülnek, ehelyett torz figurák és irracionális helyzetek szórakoztatnak – gyakran mesterséges intelligencia által generálva.

A szakértők azonban figyelmeztetnek: a mémek által kínált gyors ingerek ronthatják a koncentrációs képességet, torzíthatják a valóságérzékelést és hozzájárulhatnak a mentális kimerüléshez.

A túl sok képernyőidő, a figyelmet elvonó tartalom és a szociális elszigetelődés hosszú távon káros lehet a fiatalok fejlődésére. Bár a brainrot elsőre ártalmatlan szórakozásnak tűnik, komolyabb társadalmi következményekkel is járhat – például felszínes diskurzust eredményezhet és erősítheti a negatív sztereotípiákat. A TikTok kaotikus mémvilága tehát nemcsak szórakoztat, hanem kérdéseket is felvet arról, merre tart az online generáció.

Többszörös védelmi rendszer működik már

Az elmúlt időszakban egyébként több újítás is megjelent a TikTokon, ami a fiatalok védelmét hivatott szolgálni. Például a szülők idősávokat állíthatnak be, amikor a gyerek számára nem érhető el az oldal.

Az egyik új funkció a „Time Away” (magyarul bizonyára: Távolmaradás) nevet kapta, és a szülők ennek segítségével bizonyos órákban tilthatják a TikTok használatát a gyerekük számára. Például blokkolni lehet a hozzáférést a családi programok alatt, éjszaka, vagy bármilyen más esetben. Lehet ismétlődő tiltást is beállítani.

A felnőttek azt is láthatják, hogy kiket követ a gyerekük, valamint ki követi őket – de még a tiltólistájukhoz is hozzáférhetnek.

A „wind-down” nevű újdonság pedig arra igyekszik majd rávenni a fiatal felhasználókat, hogy kapcsolják ki a mobiljukat, ha már későre jár. A 16 éven aluliak este 10 után a For You oldalon egy egész képernyőt kitöltő üzenettel, valamint nyugtató hatású zenével találkozhatnak, amit ugyan átugorhat, de ekkor még egy második figyelmeztetéssel is találkozik.

Ne hagyd ki!