Ameles spallanzania

Újabb imádkozósáska-faj tűnt fel hazánkban, van okunk félni?

Bár hivatalos magyar neve még nincs, az Ameles spallanzaniáról már sokat tudnak a kutatók: ugyan nem jelent veszélyt a mezőgazdaságra, de a rovarfajok táplálékláncára hatással lehet.


A dél-európai eredetű rovart gyakran törpe imádkozó sáskának vagy európai törpesáskának is hívják, és ez immár a harmadik imádkozósáska-faj Magyarországon

– nyilatkozta az újonnan felbukkanó faj kapcsán Both Gyula szakmérnök. Azt is elárulta, hogy az Ameles spallanzania nevű faj egyik különlegessége apró méretében rejlik – valódi törpének számít az imádkozó sáskák között. A hímek képesek a repülésre, és a nőstények olyan feromonokat bocsátanak ki, amelyek még más fajok hímjeit is képesek megtéveszteni és odavonzani. Az imádkozó sáskáknál gyakori viselkedés a nász utáni kannibalizmus, ami ennél a fajnál, a nőstény egyedeknél is megfigyelhető.

Ugyanakkor ennek a fajnak nemcsak a szaporodási stratégiái érdekesek, hanem az is, milyen veszélyekkel néz szembe: az agresszívebb és nagyobb testű ázsiai imádkozó sáska nemcsak vetélytárs, hanem komoly fenyegetés is, mivel nem ritka, hogy zsákmányául ejti az Ameles spallanzaniát.

​Tartanunk kell az Ameles spallanzaniáktól?

Egyáltalán nem. Ezek a rovarevők elsősorban kisebb ízeltlábúakra vadásznak, és az embert nem tekintik zsákmánynak. Nem mérgezőek, de még agresszívnak sem mondhatóak, leginkább elkerülik majd a velünk való találkozást. Ha mégis kézbe vesszük őket, előfordulhat, hogy védekezésképp megpróbálnak harapni – ez azonban legfeljebb egy enyhe karcolással jár, komolyabb sérülést nem okoznak, számol be a fajról az Agroinform.

Ne hagyd ki!