Luxuscikk lett a fiatalok körében a külföldre utazás
Shutterstock

A pénzhiány átírja a hazai fiatalok utazási terveit

Egy online utazási iroda több országban végzett reprezentatív felmérése alapján a magyar fiatalok utaznak a legkevesebbet idén külföldre, a keresetek nálunk fedezik legkevésbé az utazási kiadásokat. A korábbi évekhez képest többen inkább elhalasztották elektronikai cikk vagy ruha vásárlását, hogy útra tudjanak kelni.


Azok a magyar fiatalok, akik utaztak vagy utaznak idén külföldre nagyrészt, 42 százalékuk egyszer, Európán belüli úti célt választanak majdnem ugyanúgy, mint tavaly. Harmaduk többször is fog utazni, de marad Európán belül.

Míg tavaly pusztán az utazást tervezők 15 százaléka repült Európán kívül, addig idén ez az arány 23 százalékra emelkedett. Ugyanakkor a Kiwi.com felmérésének adataiból egyértelműen látszik, hogy a magyar fiataloknak nyílik ki a legkevésbé a világ; a cseh, szlovák, román, lengyel és spanyol kortársaik többet terveznek külföldre utazni idén.

Az infláció miatt a magyar fiatalok négyötödének változtatni kellett az utazási szokásain. A vizsgált országok közül a spanyol fiatalok nyilatkoztak hasonlóképp, de náluk magasabb volt azok aránya, akiknek a keresete fedezi az utazási költségeket. A felmérés alapján a cseh, majd a lengyel fiatalok tehetik meg leginkább, hogy utazzanak – ismertették.

Jelezték: tízből két magyar fiatal mondhatja el magáról, hogy nem kellett semmit változtatnia az életvitelén azért, hogy utazhasson. Tízből négyen alaposabban tervezték meg az idei utazásukat, utazásaikat: ők előre félretettek vagy előre foglaltak. Tízből egy magyar fiatal az utazást választotta luxuscikkek, pl. elektronika, ruhák, étterem helyett. Tavaly ez az arány csak 7 százalék volt. Közel tízből hárman pedig kimondottan csak a pénztárca-barát lehetőségeket keresik, amikor a repülőjegyekről, a szállásról és az úti célról van szó.

A fiatalok közel felének nincs megtakarítása

Nehezíti a külföldre utazást, hogy egy banki megbízásból készített felmérés szerint sok fiatalnak egyáltalán nincs megtakarítása, arányuk 43 százalékot tett ki a múlt év utolsó negyedévében. Ezzel szemben 57 százalékuk rendelkezik megspórolt pénzzel, de ezen belül nagy a szórás: 17 százalékuk kevesebb mint 100 ezer forintról számolt be, 11 százalékuk 100-249 ezer forintról beszélt. A fiatalok kevesebb mint negyede, konkrétan 23 százaléka tud felmutatni 500 ezer forintnál nagyobb összeget, míg 9 százalékuk nyilatkozott 2 millió forint feletti tételről. Ha a számításba nulla forinttal belevesszük a félretett pénzzel nem rendelkezőket, akkor 669 ezer forintos átlagos megtakarítási összeget kapunk - idézi a kutatás eredményeit az

Ne hagyd ki!