Japán pedig visszacsúszhat a negyedik helyre
Fotó: Shutterstock

Melyik a világ 3. legerősebb gazdasága? Érik a helycsere

Gyengélkedik a japán jen a dollárral és az euróval szemben, gyengébben teljesít a gazdaság. A szigetország ezért lecsúszhat a 3. helyről a világ legerősebb gazdaságainak rangsorában.


Németország válthatja Japánt a világ legnagyobb gazdaságainak dobogóján

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) legfrissebb előrejelzése alapján a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válhat Németország az idén, az Egyesült Államok és Kína mögött. Leszoríthatja Japánt a képzeletbeli dobogó legalsó fokáról, miután az európai ország nominális bruttó hazai összterméke az év végére elérheti a 4,43 ezermilliárd dollárt. Ezzel szemben a szigetország 4,23 ezermilliárdos értéket mutathat fel - írja a Bloomberg.

Japán lemaradását azzal magyarázzák a szakemberek, hogy a jen árfolyama ez euróval szemben 15 éves, a dollárhoz viszonyítva pedig 33 éves mélypont közelségébe került. A gyenge jenárfolyam pedig elsősorban az ország monetáris politikájával magyarázható. A szigetország jegybankja (BoJ) a világjárvány óta ösztönző üzemmódban van, amivel a hosszú ideig fennálló defláció után az árak növekedését próbálja előidézni. Viszont az amerikai Federal Reserve (Fed) és az Európai Központi Bank (EKB) éppen ellenkezőképpen cselekszik.

Igaz, hogy Japán növekedési potenciálja elmaradt és továbbra is lassú, de mi szeretnénk visszaszerezni az elmúlt 20-30 évben elvesztett eredményeinket, amelyekhez a készülő csomagunk is hozzá fog járulni

- idézi Yasutoshi Nishimura japán gazdasági minisztert a VG.

Pedig rossz hírek érkeztek a német gazdaságról is

Azonban a német gazdaság sem volt kiugró formában az elmúlt hónapokban. Néhány hete írtunk róla, hogy a német központi bank (Bundesbank) elemzése alapján a stagnáló német gazdaság növekedése a harmadik negyedévben sem indult be.

A lakossági fogyasztás ugyan a stabil foglalkoztatottság, a csökkenő infláció és az erőteljes bérnövekedés révén élénkítőleg hatott, viszont a feldolgozóipart visszafogta a gyenge külföldi kereslet. A kamatok emelkedése pedig visszavetette az építőipart és a beruházásokat.

Azonban olybá tűnik, az infláció tovább fog csökkenni. Éves átlagban 6 százalék lehet a 2022-es 7,9 százalék után, főleg az energiaárak csökkenése miatt. Emellett a bérnövekedés erős maradhat az idén és jövőre is. Viszont az erőteljes bérkiáramlás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy az infláció valószínűleg jó ideig az Európai Központi Bank (EKB) által megcélzott 2 százalék körüli szint felett marad, jövőre pedig 3,2 százalékos lehet.

A német gazdaság az év elején úgynevezett technikai recesszióba került, mert a hazai össztermék (GDP) egymás után két negyedévben - 2022 utolsó és 2023 első három hónapjában is - csökkent. A második negyedévben megállt a csökkenés, az Európai Unió legnagyobb gazdasága stagnált az április-júniusi időszakban.

Ne hagyd ki!