A Starbucks csökkentette az idei pénzügyi évre vonatkozó elvárásait, elsősorban a kínai Covid-lezárások miatt. Ugyanakkor a cég negyedéves bevétele az erős amerikai fogyasztói kereslet miatt meghaladta az elemzői várakozásokat.
A pénzügyi második negyedévben a Starbucks bevétele a várt 7,6 milliárd dollárhoz képest 7,64 milliárd lett.
Tarol a szakszervezet
Az egyesült államokbeli kávézóiban az eladás 12 százalékkal növekedett, miután az egyes vásárlók több pénzt hagytak a boltokban, és gyakrabban is vásároltak. A Starbucks hűségprogramjának aktív felhasználói már majdnem 27 millióan vannak, ami 17 százalékos növekedés.
Miközben a Starbucks-kávék iránt erős maradt a kereslet az USA-ban, ottani dolgozóik egyre nagyobb érdeklődést mutatnak a szakszervezeti tagság iránt, abban a reményben, hogy többet kereshetnek, és jobb körülmények között dolgozhatnak.
Az elmúlt fél évben a hálózat 50 kávézójában döntöttek a csatlakozás mellett. Arról, hogy a cégvezetés azzal vádolta meg a szakszervezeti aktivistákat, hogy megfélemlítették a Starbucks alkalmazottait, sőt a vevőket is, itt írtunk.
Mióta április elején Howard Schultz ideiglenes CEO-ként visszatért a társaság élére, úgynevezett
meghallgatási kampányokat tart a baristák számára országszerte,
hogy elejét vegye az erősödő szakszervezeti törekvéseknek. Egyben bejelentett egy egymilliárd dolláros befektetést is, amelyet a 2022-es pénzügyi évben hajtanak végre, és egyebek között béremelésre fordítják.
A pluszjuttatásokból ugyanakkor nem kapnak azok a dolgozók, akik a szakszervezet mellett voksoltak: az érdekképviselettel rendelkező üzleteknek külön kell majd megállapodniuk a fizetésemelésről.
Kína rossz hír
Kína a Starbucks második legnagyobb piaca, ahol a negyedéves jelentés szerint
23 százalékkal csökkentek az eladások
az előző év azonos időszakához képest. Kávézóik nagyjából harmada zárva tart, vagy csak kiszállításos rendszerben működik.
A cég arra számít, hogy a harmadik negyedévi eredmények még rosszabbak lesznek Sanghaj lezárása, és a vírus más városokban való felbukkanása miatt.
Pekingben nemrég megtiltották az étteremben való étkezést, és bezárták a vidámparkokat. Egy helyi ünnep miatt a városi létesítmények nagy része egyébként is zárva tart, hogy a vírus miatt a hétköznapokban ott milyen korlátozások lesznek, egyelőre nem tudni.
Kínában nem aprózzák el a lezárásokat. Arról, hogy Sanghajban kutyát sétáltatni se lehetett kimenni, itt írtunk.