USA, amerika

Illusztráció

Fotó: Unsplash

Mi történik a világban? Már az Egyesült Államok sem tökéletes adós?

A Fitch Ratings nemzetközi hitelminősítő szerda hajnalban megvonta az Egyesült Államoktól a AAA-s államadós-minősítést, mert az adatok alapján úgy látják, a következő három évben jelentősen romlani fognak az amerikai gazdasági mutatók, illetve növekedni fog a már most is magas államadósság-teher.



2023. augusztus 2-án hajnalban közölte az egyik legnívósabb hitelminősítő, hogy az eddigi „AAA” fokozatról „AA+”-ra minősíti le az Egyesült Államokat.

A hitelképességre vonatkozó AAA a lehető legjobb besorolás, melyet bármely nagyobb hitelminősítő intézmény megállapíthat. Azoknak a cégeknek vagy országoknak, akik ehhez a kategóriához tartoznak, magas a hitelképességük, tehát a kötvénykibocsátók könnyen képesek teljesíteni a pénzügyi kötelezettségeiket, továbbá ebben a besorolásban a legalacsonyabb a mindenkori fizetésképtelenség kockázata.

A világon három globális hitelminősítési vállalat létezik, a Standard & Poor (S&P), a Fitch Ratings és a Moody’s. Ezek a cégek 10 fő kategóriába sorolják az illetékeseket, melyből a legmagasabb az AAA, ezt követi az AA, majd az A. A betűpároknak pluszos, illetve mínuszos jelzése is van, így létezik például AA+, vagy A- besorolás is. Ennek megfelelően működik a B kategória is. A C csoportban már kicsit másként alakulnak a pluszos és a mínuszos szintek, a rangsor legalját pedig az utolsó csoport egyetlen minősítése, az egy darab D betű zárja. A mutató nagyjából a BBB- minősítés alatt fordul át negatívba, azaz innentől már kockázatosnak, bizonytalannak mondható az adott kibocsátó. (A Moody’s kicsit másképpen jelöli a kategóriákat, mint a másik két vállalat)
Fitch Ratings

Fitch Ratings

Fotó: Shutterstock

A cég május végén, az adósságplafonról szóló megállapodás késlekedése miatt negatív figyelőlistára helyezte az amerikai államadós-osztályzatot. Ezt a döntés azzal indokolták, hogy az országban erősödött a politikai polarizáció, illetve a pártok közti megosztottság is egyre jelentősebbé vált az államadóssággal kapcsolatos politikai kérdésekben. A leminősítéssel a Fitch Ratings levette az országot a negatív figyelőlistáról.

Ez is érdekelhet: Ezek az országok mehetnek csődbe, itt a lista

A három hitelminősítő közül már csak a Moody’s-nál látható három A betű az Egyesült Államok államadósság-kötelezettségei mellett. A Standard & Poor volt az első, aki megvonta az Egyesült Államoktól az AAA-s besorolást. A hosszú futamidejű amerikai államadósságot az S&P 2011 óta az AA+ kategóriában tartja számon. Döntésüket egykor azzal indokolták, hogy az akkori államháztartási adósságkonszolidációs terv nem volt elég ahhoz, hogy a középtávú amerikai államadósság-pályát stabilizálja.

A Fitch Ratings szerdán kifejtette, a leminősítésre azért került sor, mert az amerikai kormányzat tevékenységeinek minősége az elmúlt húsz évben folyamatosan romlott, még annak ellenére is, hogy júniusban kétpárti megállapodás született az adósságlimit 2025-ig történő felfüggesztéséről. Véleményük szerint az államadóssághoz köthető politikai patthelyzetek és az utolsó pillanatig halogatott megoldások rontották az ország iránti bizalmat. Az amerikai kormánynak ezen felül nincsen középtávú költségvetési keretrendszere – tette hozzá értékelésében a Fitch.

A hitelminősítő továbbá elmondta, az Egyesült Államokban a GDP-hez (hazai össztermékhez) mért államháztartási hiány a tavalyi 3,7 százalékról idén 6,3, 2024-ben 6,6, 2025-ben pedig 6,9 százalékra fog növekedni. Többek között azért alakul ez így, mert a GDP növekedése igencsak gyenge, a kamatterhek folyamatosan emelkednek, a tagállamok és a helyi önkormányzatok pedig ezentúl is deficitesek maradnak. A Fitch Ratings azt is elárulta, hogy az a ráta, ami az államadósság bevételarányos kamatkötelezettségét jeleníti meg, 2025-ben valószínűleg el fogja érni a 10 százalékot. A Fitch által AAA kategóriába sorolt államadósok esetében ennek a kamatkötelezettség-rátának a mediánszintje ugyanabban az évben 1, az AA csoportba sorolt államadósok esetében pedig 2,8 százalék lesz.

Erről is olvashatsz: Elkészült az új gazdaságvédelmi akcióterv

GDP-hez mért amerikai államadósság ráta a Fitch szerint idén 112,9 százalék lesz, 2025-ig pedig 118,4 százalékra emelkedik. Ez több mint két és félszer magasabb az AAA besorolású gazdaságok államadósság-rátájának mediánjánál, ami 39,3 százalék.

Forrás: Infostart

Ne hagyd ki!