Jelentős szerepet játszanak a közép-ázsiai vendégmunkások Oroszország gazdaságában. Azonban a márciusi, moszkvai terrortámadás óta érezhetően megváltozott az oroszok hozzáállása a külföldről érkező munkásokhoz.
Erősödött az idegengyűlölet Oroszországban
A Migrációkutató Intézet elemzése szerint a moszkvai terrorcselekmény - amelyet tádzsik állampolgárok követtek el - komoly gazdasági problémákat okozhat Oroszországban. Például érezhetően megváltozott az orosz állam és a társadalom hozzáállása a vendégmunkásokhoz.
Az elemzés szerint az orosz gazdaság jelentősen függ a külföldről érkező munkásoktól, hiszen mintegy 4,8 millió dolgozó hiányzik a munkaerőpiacról. Közép-Ázsia, különösen Üzbegisztán, Kirgizisztán és Tádzsikisztán gazdasága szintén nagyban függ a vendégmunkások által hazaküldött jövedelmektől. Ez utóbbinál ez a GDP 51 százalékát teszi ki – írja az Infostart.
Azonban a moszkvai terrortámadás, valamint az Oroszországban növekvő idegengyűlölet következtében a vendégmunkások tömeges visszaáramlása indult el a régióba. Ennek egyik legfőbb oka, hogy az orosz kormány a terrorakcióra adott válaszként megsokszorozta a razziákat a munkásszállásokon. Emellett az állami kommunikáció is egyre inkább bírálja a vendégmunkásokat.
Márpedig mindez ellentmond annak, hogy a moszkvai vezetésnek továbbra is kiemelt célja a bevándorlás fenntartása, a munkaerőhiány mérséklése érdekében.
Egyre több a vendégmunkás Magyarországon
Egyébként megváltoztak a magyarországi bevándorlási tendenciák is az elmúlt években. Például tavaly megnőtt az EU-n kívüli, azaz harmadik országokból érkező munkavállalók száma. Különösen a délkelet-ázsiai térségből jönnek sokan, ahol - ahogyan azt már említettük - vonzó a magyar bérszínvonal.
A legnagyobbat a Fülöp-szigeteki munkavállalók száma növekedett tavaly, így meghaladta a 6300-at Magyarországon. Pedig egy évvel korábban mindössze 1100-an voltak. A filippínók mellett jelentős számú vendégmunkás érkezett Vietnámból és Kirgizisztánból is 2023-ban. Az előbbiből 2200, az utóbbiból 1300 fő.
Ezzel szemben a szomszédos országokból alig jöttek munkások tavaly Magyarországra. Ez például azzal magyarázható, hogy az elmúlt évtizedben elvesztettük a bérelőnyünket a régióban.