Más uniós országok is hasonló gondokkal küzdenek
Fotó: Shutterstock

55 évnél idősebb az aktív magyar orvosok 40 százaléka

A magyarországi orvosok több mint 40 százalékát teszik ki az 55 év felettiek. Ráadásul az aktív doktorok 20 százaléka nyugdíj mellett dolgozik. Fiatal háziorvosból pedig alig akad néhány az országban.


Sok új orvosra lesz szükség Magyarországon

Az OECD adatai szerint az aktív magyar orvosok 41,7 százaléka 55 évnél idősebb. Ráadásul a KSH adatbázisa alapján az praktizáló magyar orvostársadalom 20 százaléka nyugdíj mellett dolgozik.

Emellett az Országos Kórházi Főigazgatóság nyilvántartása értelmében Magyarországon több mint 700 háziorvosi praxis betöltetlen. Továbbá csak öt olyan háziorvosi praxis működött az országban tavaly, ahol az orvos 30 évnél fiatalabb volt – tájékoztatott korábban a Magyar Orvosi Kamara.

A G7 szerint mindezen problémák a későbbiekben újabb ellátási gondokat okozhatnak a hazai egészségügyben.

Hozzátették, az Európai Unió tagállamainak jelentős része hasonló problémákkal küzd. A legégetőbb a helyzet Olaszországban, ahol az 55 évnél idősebb orvosok aránya 55,2 százalék.

Büntetik, de nem tűnt el a hálapénz az egészségügyből

Egyébként a hálapénz visszaszorítására indított kampányt a Nemzeti Védelmi Szolgálat (NVSZ). A kisfilmek huszonegy hazai televíziós csatornán és a közösségi médiában is megjelennek - közölték a szervezet képviselői az év elején.

Pap Judit, a szervezet szóvivője elmondta: A hála továbbra sem pénz! elnevezéssel indítottak kampányt az egészségügyben korábban általánosnak nevezhető, azonban három éve büntetendő paraszolvencia visszaszorítására.

Felhívta a figyelmet arra, hogy a hálapénz nem tűnt el a rendszerből: az orvos-beteg kapcsolatban elkövetett vesztegetés, valamint a vesztegetés elfogadása miatt tavaly tizenkilenc ügyben kezdeményeztek nyomozást. Fontosnak nevezte, hogy hasonló esetekben nemcsak a hálapénzt elfogadó orvos, hanem az azt felkínáló páciens is büntetendő.

Példaként említett egy Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei kardiológust, aki ellen 67 rendbeli vesztegetés miatt indult büntetőeljárás. A Vas Vármegyei Főügyészség egy belgyógyásszal szemben indított nyomozást, aki a kórházi osztályán való elhelyezésért, soron kívüli infúziós kezelésért, illetve egy boncolás mellőzéséért kért és fogadott el pénzt. Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében egy onkológus és asszisztense kemoterápiára szoruló betegektől szedett be pénzt az egyébként ingyenes kezelésekért.

Pap Judit közölte, az NVSZ-nek nincs nyomozati hatásköre, ha a felderítéseken dolgozó munkatársaik igazolják a gyanút, akkor feljelentést tesznek az illetékes hatóságoknál.

A hálapénzek felajánlása és elfogadása 2021. január 1-jétől büntetendő, az NVSZ azóta 105 ügyben csaknem 250 egészségügyi dolgozóval szemben kezdeményezett eljárást vesztegetés elfogadása miatt - olvasható az NVSZ sajtóanyagában, amely szerint a szervezet a médiakampánnyal a felderítésen túl a megelőzésre és a szemléletváltásra helyezi a hangsúlyt.

Ne hagyd ki!