Ki fog nyerni?
A megállapodásnak köszönhetően az Intel az ágazat új szegmenseiben vetheti meg a lábát, illetve bővítheti speciális technológiai kínálatát. A Tower egyebek között olyan, nagy szakértelmet igénylő eszközöket gyárt, mint a rádiófrekvenciás és az ipari érzékelők.
Az Intel kifejtette, a Tower meglévő gyártólétesítményei „földrajzilag kiegészítik egymást”, ráadásul az Egyesült Államokban és Ázsiában is jelen van a vállalat.
A chipfejlesztő az elmúlt hónapokban gőzerővel azon dolgozott, hogy felvegye a lépést a félvezetők iránti kiugró globális kereslettel. Pat Gelsinger vezérigazgató szerint a megoldás az óriási befektetésekben rejlik, amelyek növelhetik a cég kapacitását és termelékenységét. Gelsinger nem csak a levegőbe beszélt, januárban ugyanis bejelentette, az Intel 100 milliárd dolláros beruházást hajt végre Ohióban, amely a világ legnagyobb félvezetőgyártó komplexumává válhat.
Nagy az érdeklődés Izrael iránt
A felvásárlás hírének hatására az izraeli Tower részvényárfolyama 42 százalékot növekedett, piaci értéke jelenleg ötmilliárd dollár körül mozog. Az Intel remek üzletet ütött nyélbe, ugyanis az általa gyártott chipek a piac mintegy 70%-át teszik ki, a maradék 30 százalékot pedig a Towerhöz hasonló cégek szolgálják ki.
Az amerikai chipgyártó közel 50 éve van jelen Izraelben. 2017-ben 15,3 milliárd dollárért egy izraeli önvezető jármű technológiai céget, a Mobileye-t is bekebelezte.
Emellett 10 milliárd dollárt különített el egy új, 6000 alkalmazottat foglalkoztató izraeli chipgyár létesítésére, valamint további 600 millió dollárt kutatás-fejlesztésre.
A friss ügylet lezárultával a Tower beépül az Intel Foundry Services (IFS) részlegébe, amelyet az Intel egy évvel ezelőtt hozott létre, hogy kielégítse a félvezetők iránti növekvő globális keresletet.