Meglephették a szakembereket a cukorpiaci fejlemények
Fotó: Shutterstock

Csúcson a cukor ára

12 éves csúcsra emelkedett a cukor ára az elmúlt hónapokban. Néhány napja még optimisták voltak a szakemberek, hiszen úgy látták, megtorpanhat a cukorárak drasztikus emelkedése. Azonban most úgy tűnik, tovább folytatódhat a drágulás.


Úgy tűnt, megtorpanhat a cukor drasztikus drágulása

Folyamatosan emelkedik a globális kereslet a cukorra, miközben az időjárás több termelőterületen sem kedvez a termelésnek. Mindez 12 éves csúcsra repítette a cukorárakat az elmúlt hónapokban. Azonban egy hete még arról írtunk, megtorpanhat az árak drasztikus emelkedése.

Ennek okai között szerepelt, hogy a 2023/24-es piaci évben növekedő tendenciát mutathat a cukorrépa-termelés az Európai Unióban az előző évhez képest az USDA becslése alapján. Ráadásul amíg tavaly megduplázódtak a cukor előállítási költségei az orosz-ukrán háború miatt egekbe szökő energiaárak következtében (emiatt végleg be is zárt néhány cukorrépafeldolgozó), mostanra csökkentek az energiahordozók árai, valamint mérséklődtek a cukorigények is. Viszont most úgy tűnik, mégsem valószínű, hogy megáll a termék drágulása.

India kavarhat be a globális cukorpiacnak

Ez azzal magyarázható, hogy korlátozhatja India a cukorexportját, miután a különösen aszályos időjárás miatt a vártnál jóval kevesebb lehet a cukornádtermése – írja a Bloomberg. Amennyiben az exportkorlátozás mellett döntenek, jelentősen szűkülni fog a cukor világpiaci kínálata, ami tovább emelheti a termék árát.

Az ázsiai ország a világ második legnagyobb cukortermelője. Ők adják a globális termelés ötödét. Ráadásul Indiában, Thaiföldön, Kínában és Pakisztánban az előző szezon is gyengébben alakult a cukortermelés szempontjából. Emellett sokfelé csökkent a cukornád termőterületeinek a mérete is.

A Portfolio megjegyzi, India már a 2022/23-as szezonban kvótarendszert vezetett be. 11 millió tonnáról 6 millióra csökkentette a cukorexportját, miután a szezonvégi esőzések visszavetették a termelést. Most pedig az is előfordulhat, hogy a kisebb termés miatt ebben a szezonban még kevesebbet, vagy egyáltalán nem exportálnak cukrot.

Kihúzta az ukrajnai cukrot a tiltólistáról a kormány

A nemzetközi cukorpiac problémái is indokolhatták azt a döntést, mely alapján néhány napja szabadon behozható az ukrán cukor Magyarországra. Egy új kormányrendelet vette ki a terméket a tilalommal érintett áruk sorából. Az ukrán cukor akár fogyasztásra és feldolgozásra is használható.

A tömör rendelet két paragrafusból áll:

  • Hatályát veszti az Ukrajnából származó egyes mezőgazdasági termékek fuvarozásával kapcsolatos intézkedésekrőlszóló 130/2023. (IV. 18.) Korm. rendelet 1. mellékletében foglalt táblázat 22. sora.
  • Ez a rendelet a kihirdetését követő napon lép hatályba.

Az eredeti rendelethez csatolt táblázat 22. sorában pedig ez áll: „Nád- vagy répacukor és vegytiszta szacharóz szilárd állapotban”. Mivel Ukrajnából nem érkezik nádcukor, és a szacharóz importja sem jellemző, a módosítás gyakorlatilag a répacukor, vagyis a kristály- illetve porcukor behozatalának ad szabad utat.

Ne hagyd ki!