egy kanál cukor
Fotó: Alexander Grey/Unsplash

Nem drágul tovább a cukor

A neonikotinoid-tartalmú növényvédő szerek EU-s kitiltása óta több mint 300 ezer hektárral csökkent az EU-ban a cukorrépa vetésterülete. Ennek ellenére a 2023/24-es piaci évben növekedő tendenciát mutathat a cukorrépa-termelés az előző évhez képest. A cukor árcsúcsán is túljuthatott térségünk.


A 2023/24-es idényben 15,4 millió tonna lehet az USDA legfrissebb becslése alapján az Európai Unió répacukor termelése. Ez bár 3 százalékos emelkedés az aszályos 2022/23-as évhez képest, de elmarad az azelőtti év eredményétől. Franciaországban idén tovább csökkent a cukorrépa-termelés, míg Lengyelországban, Spanyolországban, Romániában, Szlovákiában és Magyarországon nőtt – írja a mezohir.hu.

Az amerikai szakértők hangsúlyozzák elemzésükben, hogy a hűvös éghajlatú országoknak továbbra is megéri a cukorrépa termelése. Ilyen például Lengyelország, ahol idén 19 százalékkal ugrott meg a vestésterület mérete. Igaz, az európai gabonapiac nehézségei is közrejátszanak egyes termőföldek átalakításában. Így Franciaországgal karöltve a lengyelek az EU elsődleges cukorrépa ellátói.

Túl az árcsúcson

Az előállítási költségek az orosz-ukrán háború miatt megduplázódtak tavaly. Az egekbe szökő energiaárak miatt az európai gyárak nagy része 2022 végére leállt a feldolgozással, 15 pedig véglegesen be is zárt. Ezek után a cukorárak elszállttak, és ugyanez történt az összes helyettesítő termékkekkel (dextróz, glükóz, izoglükóz) is.

A mostanra már alacsonyabb energiaár és a várhatóan csökkenő cukorigény őszre már megfékezte a további drágulást.

Az EU cukorbehozatala ukrán és brazil importra épül, de ez az előttünk álló idényben a megnövekedett termelés következtében 3 millió helyett már csak 2,5 millió tonna nem uniós cukorra lesz szükségünk.

Mindeközben az EU környezetvédelmi előírásainak megvalósítása csak szünetel: 2024-től már célirányosan a 2030-ra kitűzött környezeti célokat kell figyelembe venniük a tagállamoknak a termelésben. Az árképzés folyamatában tehát újabban már ezzel a tényezővel is számolniuk kell majd az uniós gazdaságoknak az import cukorral szemben folytatott harcban.

Ne hagyd ki!