Számos kritériuma van a csatlakozásnak - egy részüket a jegybank állította
Fotó: Shutterstock

A magyar euróról kérdezték Matocsyt, itt a válasza

A jegybankelnök kijelentette, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elkötelezett az euró bevezetése mellett. Azonban sok feltételnek meg kell felelnie ahhoz, hogy a magyar gazdaság felkészülten és versenyképesen csatlakozhasson az euróövezethez. Ezen feltételek egy részét nem az EU, hanem maga a jegybank állította.


Az euró bevezetése mellett foglalt állást az MNB

Matolcsy György jegybankelnök Balassa Péter jobbikos országgyűlési képviselő kérdésére a héten írásban fejtette ki, az MNB „elkötelezett az euró sikeres és biztonságos magyarországi bevezetése mellett”. Azonban úgy látja, „Magyarország még nem áll az euróérettség megfelelő szintjén”.

Az elnök kijelentette, az MNB az euróövezethez csatlakozás feltételrendszereként ismert maastrichti kritériumoknál szigorúbban gondolkodik az euró bevezetéséről. Emiatt dolgozták ki - valamint publikálták 2020-ban - a Maastricht 2.0-nak nevezett feltételrendszert. A dokumentum „az eredeti nominális kritériumok finomhangolásán túl új reálkritériumokat is figyelembe vesz”. Ezen szempontok alapján pedig kijelentette, „Magyarország még nem áll az euróérettség megfelelő szintjén”.

A jegybank célja, hogy a magyar gazdaság felkészülten és versenyképesen csatlakozzon az euroövezethez. Hozzátette, a megfelelő gazdaságpolitikával középtávon elérhető az euró biztonságos és sikeres magyarországi bevezetéséhez szükséges fejlettségi szint.

Nagy akarásnak nyögés lett a vége: a bolgárok nem tudják bevezetni jövőre az eurót

Egyébként egy évvel, 2025 elejére halasztotta az euró bevezetésének céldátumát Bulgária a napokban. Ugyan a döntést nem indokolták, nem volt meglepetés a bolgár kormány bejelentése.

Már év elején látszott, hogy mivel addigra több kritériumot sem teljesítettek, Bulgária nem valószínű, hogy bevezetheti az eurót 2024 januárjában. Rossitsa Velkova, az ország pénzügyminisztere már akkor inkább 2025-ös céldátumot emlegetett, bár mint mondta, szeretnének hamarabb belépni az euroövezetbe.

A bolgárok elsősorban a beruházások és a hitelbiztonság növelése érdekében siettetnék a csatlakozást. Azonban az utóbbi időszakban ott is kimagasló volt az infláció más európai országokhoz képest is. Márpedig az euróövezethez való csatlakozás egyik kritériuma, hogy a csatlakozni szándékozó állam uniós összehasonlítási célokra kalkulált éves harmonizált fogyasztói árindexe (HICP) nem lehet 1,5 százalékponttal magasabb, mint a három legjobb árstabilitással rendelkező tagállam inflációs rátájának az átlaga. Bulgária egyebek mellett ezt a feltételt sem teljesítette. Emellett például problémát jelent az országban elharapódzó korrupció is.

Egyébként a főbb politikai erők támogatják az euró bevezetését, viszont néhány oroszbarát csoport ellene van. A felmérések szerint a lakosság többségének a támogatását még élvezi a csatlakozás terve, de egyre kevesebbekét.

Ne hagyd ki!