Mivel a fogyasztók egyre nehezebben viselik a kenyér magas árát, valamint a malomiparban is árverseny kezdődhet az ősszel, a szakember úgy látja, olcsóbb lehet ez a pékáru a közeljövőben.
Csökkenhet a kenyér árszintje
Az utóbbi hónapok brutális drágulása után manapság az ezer forintot is elérheti a hagyományos kilós kenyér ára Magyarországon. Azonban a szakember szerint némi mérséklődés várható a termék árszintjében a következő hónapokban, hiszen muszáj lesz árkorrekciót végrehajtaniuk a pékségeknek. Emellett árháborúba kezdhetnek a malmok is.
Szeptember végén, illetve október elején várok néhány százalékos árcsökkenést a kenyér esetében, de azért nem egyszerre több száz forintos olcsósítást kell itt elképzelni. Az viszont biztos, hogy a pékeknek most már lejjebb kell vinni az árakat, ez egy társadalmi igény. Azért éppen ekkor lesz egy pici olcsósodás, mert körülbelül ekkor fogják majd a malmok megkapni, megvásárolni az idei búzatermést, és az árakban biztosan kialakul majd egy verseny közöttük. Ezt a vásárlók biztosan érezni fogják, de újra mondom, nagyon durva „leárazásoktól” azért nem kell tartani
- idézi Raskó György agrárközgazdászt az Agrárszektor.
Elkerülte a szektort a csődhullám, de továbbra is gondokkal küzdenek a pékségek
Egyébként a jelenleg mintegy 23 ezer embert foglalkoztató magyarországi sütőiparból 6 ezer szakdolgozó hiányzik. A munkaerőhiány feljebb nyomta a bérköltségeket az ágazatban, bár a fizetések jelenleg is alacsonynak mondhatók. Emellett a megugró energiaárak is szorongatják a szektort.
A helyzetet rontja, hogy a szerény jövedelmezőség miatt a sütőipari szereplőknek jellemzően nincs elegendő tartaléka ahhoz, hogy fejlesztésekkel javítani tudjanak az energiahatékonyságukon, esetleg automatizálással váltsanak ki munkaerőt. Azonban a problémák ellenére – a korábbi várakozásokkal ellentétben – eddig elmaradt a csődhullám a szektorban.
Bár korábban a Magyar Pékszövetség is azt jósolta, hogy a járvány és az energiaárak drágulása miatt a sütőipari vállalatok 20-25 százaléka meg fog szűnni, bezár vagy a nagyok felvásárolják őket, de ez nem történt meg
- mondta Septe Józsefet, a Magyar Pékszövetség elnökét néhány hete.
Ő úgy látja, a vállalkozások az utóbbi időben átgondolták a tevékenységüket, megpróbáltak gazdaságosabban működni, például energiát megtakarítani. Sok sütőipari cég megerősödött, azonban a legtöbb továbbra is szenved a munkaerőhiány miatt.
A végzett pékek, amikor már van hozadéka a tudásuknak, akkor azt Németországban, Ausztriában vagy Norvégiában is hasznosítják. A jobb fizetés reményében választják egy másik európai ország sütödéjét. (…) A sütőiparban az elmúlt években azért komoly béremelés volt, éppen azért, hogy meg tudják tartani a munkavállalókat
- nyilatkozta Septe József.
Egyre kevesebb kenyér fogy
Megjegyezte, korábban 72 kilogramm kenyér és 10-12 kilogramm egyéb pékáru volt az éves egy főre jutó fogyasztás Magyarországon. Azonban mostanra 50-52 kilogrammra csökkent a kenyérfogyasztás.
Először a koronavírus-járvány, majd a háború és az infláció emelkedése miatt vettek kevesebb kenyeret a magyarok. (…) A fogyasztók a minőségibb termékek felé fordultak. Tapasztalatok szerint a hagyományos kovászos technológiát használó pékségeknél egyre inkább ragaszkodnak a vevők a kovásszal készült kenyerekhez
- mondta a Pékszövetség elnöke.