Például a magas rezsivel és a fogyasztás visszaesésével magyarázható
Fotó: Shutterstock

Kisboltok ezrei húzták le a rolót tavaly Magyarországon

Több ezer bolt zárt be tavaly Magyarországon. A bezárási hullámot leginkább a magas energiaárakkal, a fogyasztás visszaesésével és az euróhoz képest gyenge forinttal magyarázzák a szakértők.


Boltok tömegei zártak be tavaly hazánkban

2022 december 31-én összesen 107 ezer kiskereskedelmi üzlet működött Magyarországon a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint. Viszont 2021 év végén még 4600-zal több, tehát nagyjából 4 százalékkal kevesebb bolttal indult az idei év, mint a tavalyi.

A statisztikák szerint leginkább használtcikkeket árusító üzletek zártak be, hiszen a számuk 6,6 százalékkal csappant meg a vizsgált időszakban. Azokat követték a textil- és ruhaüzletek majdnem 6 százalékkos visszaeséssel, valamint az iparcikk jellegű boltok mínusz 5,7 százalékkal.

Ha visszatekintünk 2019-ig, az utolsó évig amit nem értintettek a világjárvány hatásai, azt tapasztaljuk, hogy 3 év alatt a kiskereskedelmi üzletek 10 százalékával, nagyjából 12 ezer bolttal lett kevesebb Magyarországon.

A covid felbukkanása óta a textil- és ruhaüzletek száma 16,8 százalékkal csökkent, a használtcikkes üzletek pedig több mint 22 százalékkal csappantak meg. Legkevésbé a bútor- és műszakiáruházakat, valamint a benzinkutakat (egyaránt mínusz 3,3 százalék) érintették a bezárások.

A HVG megjegyzi, amíg korábban a világjárvány negatív gazdasági hatásaival voltak leginkább magyarázhatók a boltbezárások, addig tavaly elsősorban a magas energiaárak, a fogyasztás visszaesése és az euróhoz képest gyenge forint okolható a bezárásokért.

A hazai vendéglátást is megtépázták az elmúlt évek

Előbb a világjárvány időszaka, majd az energetikai válság, a toronymagas infláció, a csökkenő kereslet, valamint összességében a bizonytalan gazdasági környezet megtépázta a magyarországi vendéglátást is. A KSH adatai alapján 2022-ben valamivel kevesebb mint 47 ezer vendéglátóhely (éttermek, büfék, cukrászdák, italüzletek, zenés szórakozóhelyek, valamint a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetést végző vendéglátóhelyek) működött hazánkban. Ha ebből a számból kivonjuk a közétkeztetést végző egységeket, kevesebb mint 40 ezer kereskedelmi vendéglátóhely marad, pedig egy évtizeddel ezelőtt a mennyiségük meghaladta az 50 ezret.

Az éttermek és büfék száma a koronavírus-járványt megelőző tíz évben 25 és 26 ezer között változott. Viszont a tavalyi év végén már csak 23 181 működött Magyarországon.

Valamivel szerencsésebb helyzetben lehettek a cukrászdák. Ezekből a vendéglátóhelyekből nagyjából 4 ezer működik Magyarországon. Az előző évek válsága sem hagyott különösebb nyomot rajtuk, sőt, a számuk az elmúlt évtizedben emelkedni tudott. A bővülés leginkább azzal magyarázható, hogy a cukrászdák és a fagyizók működése jellemzően kiszámíthatóbb, mint az éttermeké.

Mindemellett a járványtól függetlenül is folyamatosan csökkent az italüzletek és a zenés szórakozóhelyek száma az elmúlt évtizedben. 2010 környékén több mint 21 ezer működött Magyarországon, a pandémia kezdetekor nagyjából 15 ezer, viszont 2022 végén már csak 12 600.

Azonban növekedett a munkahelyi, rendezvényi és közétkeztetés végző vendéglátóhelyek száma az elmúlt években. A 7 ezret is meghaladta a mennyiségük 2022 végén, pedig a 2010-es évek elején még 5600 ilyen egység működött.

Ne hagyd ki!