Új korszak kezdődik az okostévék piacán
Fotó: Shutterstock

Okostévét vennél? Nagy változások készülnek a piacon

A fejlettebb mesterséges intelligenciák előretörésével jelentős változáson megy keresztül az okostévék piaca is. A szektorban rohamosan fejlődnek a technológiák és a szolgáltatások. Ráadásul úgy tűnik, akár mérséklődhet is az OLED televíziók előállítási költsége.


Változóban az okostévék piaca

A mesterséges intelligenciát és az ahhoz kapcsolódó feladatokat fogja támogatni az új NQ8 AI Gen3 processzor, amit a Samsung szerel a 2024-es Neo QLED 8K kijelzőibe. Szakértők szerint ezzel új korszak kezdődik az okostelevíziók piacán.

A dél-koreai gyártó állítja, a lapka neurális feldolgozó egysége (NPU) kétszer olyan gyors, mint az elődje. Emellett a nyolcszorosára - 64-ről 512-re - növelték az egységben a neurális hálózatok számát. Ez elméletileg lehetővé teszi a tartalmak kristálytiszta megjelenését a képernyőkön. Így 4K-s, Full HD-s vagy SD minőségű mozgóképeket, vagy akár egy élő sportközvetítést is feljavíthat a 8K-s televízió.

Emellett képes javítani a térhatáson és a hangzáson is. Sőt, a mesterséges intelligenciát és az optikai karakterfelismerést (OCR) alkalmazva valós időben állíthat elő feliratot az éppen futó tartalomhoz – írja a 24.

Sokkal olcsóbbak lehetnek a jövő OLED televíziói

Ugyan az említett technológiának árnövelő hatása is lehet, azonban néhány újabb kutatási eredmény akár mérsékelheti is a modern televíziók árszintjét. A legtöbb tévékészülékkel ellentétben nem csökkent számottevően az OLED (szerves fénykibocsátó) tévék ára az elmúlt években, pedig jellemzően olcsóbbak lettek azok gyártási folyamatai.

A továbbra is magas árszint elsősorban azzal magyarázható, hogy számos drága ritkaföldfém alapanyagot használ a technológia.

Korábban csak ilyen költséges ásványokkal tudták elérni a OLED készülékekre jellemző mélyfeketét és ragyogó fehéret, illetve az éles képrészleteket. Azonban arra jutottak a dél-koreai Dongguk Egyetem kutatói a napokban, olcsóbb megoldásokkal is elérhető legalább ugyanilyen, ha nem jobb képminőség. A ZDNet szerint az egyetemnek kevésbé ritka, ezért olcsóbb ásványokkal sikerült helyettesíteni a ritkaföldfémeket.

Hozzáteszik az új LED-ek hatékonyságban is felülmúlják az hagyományos OLED-eket. Sőt, a bekapcsolási feszültség is kisebb ezeknél, tehát a hosszú távú költségeik is alacsonyabbak. Így a gyártás és a felhasználás szintjén is olcsóbb televíziókat eredményezhet a technológia.

Ne hagyd ki!