Egyszerre jobbra és olcsóbbra cserélhetik néhány alapanyagukat
Fotó: Shutterstock

Nagyot eshet az OLED tévék ára

A modern OLED televíziók árát jellemzően néhány igen ritka alapanyaguk húzza fel. Azonban tudósok arra jutottak a napokban, ezek az anyagok olcsóbbakkal is helyettesíthetők, ráadásul azokkal jobban is működhetnek a készülékek. Sőt, kevésbé energiaigényessé tehetik a tévék használatát.


Sokkal olcsóbbak lehetnek a jövő OLED televíziói

A legtöbb tévékészülékkel ellentétben nem csökkent számottevően az OLED (szerves fénykibocsátó) televíziók ára az elmúlt években, pedig jellemzően olcsóbbak lettek a gyártási folyamatai azoknak is. A továbbra is magas árszint elsősorban azzal magyarázható, hogy számos drága ritkaföldfém alapanyagot használ a technológia.

Korábban csak ilyen költséges ásványokkal tudták elérni a OLED készülékekre jellemző mélyfeketét és ragyogó fehéret, illetve az éles képrészleteket. Azonban arra jutottak a dél-koreai Dongguk Egyetem kutatói a napokban, olcsóbb megoldásokkal is elérhető legalább ugyanilyen, ha nem jobb képminőség. A ZDNet szerint az egyetemnek kevésbé ritka, ezért olcsóbb ásványokkal sikerült helyettesíteni a ritkaföldfémeket.

A mangán-bromidot benzil-trifenil-foszfónium-bromiddal őrlik, majd ezt az anyagot MnBz mangánkomplex kristályokban oldják fel, fénykibocsátó eszközt (az OLED LED része) hozva létre

- magyarázza a technológiát a HVG.

Hozzáteszik az új LED-ek hatékonyságban is felülmúlják az hagyományos OLED-eket. Sőt, a bekapcsolási feszültség is kisebb ezeknél, így a hosszú távú költségeik is alacsonyabbak. Így a gyártás és a felhasználás szintjén is olcsóbb televíziókat eredményezhet a technológia.

Nem fejlesztik tovább az LCD-technológiát a nagy gyártók

Egyébként átcsoportosítják a forrásaikat a jelentősebb képernyőtechnológiát fejlesztő cégek az LCD-kutatásról. Erről Bob Raikes elemző számolt be a nyáron, miután beszélt az EMD néven ismert Merck KGaA illetékeseivel. A vállalat a folyadékkristályos piac legfőbb beszállítója. Alapanyagot biztosítanak a tévé- és kijelzőgyártás területén két piacvezető cégnek, a Samsungnak és az LG-nek is.

A szakember szerint a vállalatok úgy látják, mindent kihoztak a technológiából, amit lehetett. Így az a jelenleginél már nem lehet jobb. A jövőben például a modernebb és drágább OLED, Micro LED vagy Mini LED fejlesztésére kívánnak fókuszálni.

Azonban továbbra is van igény az olcsóbb LED-LCD tévékre és monitorokra, ezért néhány évig még biztosan elérhetők lesznek a piacon. Viszont a kategóriában technológiai újítás, fejlődés nem várható.

Így ronthatják a szemünk a képernyők

Egy BMC Ophthalmology-ban megjelent kutatás szerint pedig egy okostelefon apróbb képernyőjének huzamosabb idejű bámulása rosszabb hatással lehet a szemre, mint például egy számítógép, vagy egy televízió képernyője.

Erre egy olyan kísérlet világított rá, amelyben egészséges szemű embereknek több héten át minden nap egy órán keresztül YouTube-videókat kellett nézniük. Ehhez egy 6,1 hüvelykes iPhone XR-t és egy 9,7 hüvelykes iPadet kaptak. A SlashGear szerint egyértelműen kimutatták, hogy minél kisebb volt a kijelző, annál nagyobb volt a szemekre gyakorolt káros hatása.

Emellett korábbi kutatások is hasonló eredményeket hoztak. Például a thaiföldi Walailak Egyetem szakértőinek vizsgálata alapján a nagy képernyők, például számítógépek előtt töltött több mint kétórás munkaidő is súlyosan megerőltető a szemeknek.

Ne hagyd ki!