Idővel adatvesztés lép fel az adathordozókon
Fotó: Shutterstock

Kiderült, meddig tárolhatóak az adatok pendrive-on

A hagyományos adattározókkal szemben DNS-ben őrzi a digitális tartalmakat egy frissen bemutatott adathordozó, adatromlás nélkül akár másfél évszázadig. A hagyományos SSD-ken és pendrive-okon ennél jóval rövidebb ideig tárolhatók az adatok.


DNS-be rejti az adatokat egy új adathordozó

A Biomemory nevű startup jelentetett meg egy új adathordozó kártyát, amely gyakorlatilag egy dezoxiribonukleinsav-, azaz a DNS-szálra menti a rámásolt adatokat. Ehhez előbb a vállalat oldalán található DNS-fordítóval kell konvertálni az eredeti fájl digitális információt a DNS alkotóelemeivé: adeninná (A), citozinná (C), guaninná (G) és timinné (T). Ezután jön létre egy egyedi DNS-szál, ami kémiai úton bázisról bázisra szintetizálja az információkat. Így – elméletileg – 150 évig képes azokat tárolni adatvesztés nélkül a speciális kártyán.

Azonban számos probléma felmerül az új technológia használhatóságával kapcsolatban. Például az, hogy csupán egy kilobájt adat tárolására képes a DNS-kártya, valamint ennyi konvertálása is nyolc óráig tart. Emellett a mentett adatok visszafejtéséhez is a vállalat, vagy a partnereinek a segítsége kell. A kártya ára pedig 1000 dollár, vagyis durván 350 ezer forint – írja a Leet.

Mindezek ellenére néhány esetben hasznos lehet a technológia. A pendrive-okat és az SSD-ket nem valószínű, hogy az ilyen kártyák fogják leváltani a jövőben. Viszont például rendkívül fontos jelszavakat igen nehezen hozzáférhetően, meglehetősen nagy biztonsággal tárolhat.

Idővel adatromlás következik be a pendrive-oknál

A klasszikus adattároló pendrive-ok gyakorlatilag USB-csatlakozóval egybeépített flash memóriák. A tárolási kapacitásuk az 1 TB-ot érheti el manapság. Az adatokat NAND flash-memória segítségével tárolják, a memóriacellákban bináris értékek - vagyis nullák és egyesek – formájában. Ezeket az értékeket „csapdába esett” elektronok képviselik. Azonban a részecskék idővel elszivárognak, ami adatromlást okoz. Az ilyen adatségülések akár egész fájlok eltűnését is okozhatják.

Azt, hogy mennyi idő után következhet be adatromlás a tárolóban, függhet a NAND flashmemória minőségétől és a pendrive kivitelezésétől is. Általában az olcsóbb modelleknek rövidebb az élettartamuk.

Továbbá az írási ciklusok számának a növekedése (vagyis milyen gyakran, mennyiszer írtak az adattárolóra) is megrövidítheti a használhatóságot. Valamint érdemes figyelni rá, hogy ne legyen szélsőséges hőmérsékletnek vagy nagyobb pornak, esetleg páratartalomnak kitéve az adattározó, mert ezek is növelhetik az adatromlás esélyét.

Ideális körülmények között egy jó minőségű pendrive akár tíz évig - sőt, néha tovább is - megtartja az adatokat. Azonban jóval korábbi adatvesztés is előfordulhat, ezért érdemes rendszeresen biztonsági mentéseket végezni dedikált külső adathordozókra.

Ne hagyd ki!