A gépek hűtésének jelentős költségét spórolná meg Kína
Fotó: Shutterstock

Tíz focipályányi szerverparkot épít a tenger fenekére Kína

A tenger fenekén épít nagyjából tíz futballpálya méterű szerverparkot Kína azért, hogy pénzt spóroljon. Egy ekkora létesítmény hűtése óriási energiát és rengeteg vizet emésztene fel a szárazföldön. Azonban a tengerfenéken a hideg tengervíz fogja hűteni a gépeket.


A tenger fenekén épít szerverparkot Kína

A modern adatközpontok óriási számítási kapacitásokkal működnek, egyúttal jelentős energiát használnak fel, nemcsak a szerverek működtetéséhez, hanem a hűtésükhöz is. Az energiafogyasztás csökkentése érdekében Kína innovatív megoldással állt elő. A központokat a tenger fenekére helyezi, ahol a hűvös víz biztosítja a hűtést. Az első ilyen kereskedelmi egységet már építik a Hajnan tartománybeli Sanya szigete közelében.

A Tom’s Hardware szerint a komplexum száz egységből fog állni, és összesen 68 ezer négyzetmétert fog elfoglalni, ami körülbelül tíz futballpálya méretének felel meg. Minden egység 1300 tonnát nyom, 35 méter mélységben fog elhelyezkedni, és négymillió HD-minőségű kép feldolgozására lesz képes fél perc alatt. Összehasonlításként: ez nagyjából 60 ezer átlagos számítógép teljesítményének felel meg. Ezt kell beszorozni százzal.

A HVG megjegyzi, a projektben környezetvédelmi szempontokat is figyelembe vettek. A komplexum nem fog elfoglalni értékes földterületeket, ráadásul évente 122 millió kilowattóra elektromos áramot és 105 ezer tonna ivóvizet takaríthat meg, hiszen a szárazföldi központok hűtése rengeteg víz felhasználásával jár. A becslések szerint a vízalatti megoldás 40-60 százalékkal kevesebb energiát fog fogyasztani, mint egy hagyományos adatközpont. Az egységek várható élettartama 25 év.

Adatközpontok a rezsiharcban is segíthetnek Európában

A modernebb adatközpontok akár a magas fűtésszámlák elleni küzdelemből is kivehetik a részüket Magyarországon a jövőben - hívta fel a figyelmet az információ- és adattárolási szolgáltatásokkal foglalkozó Iron Mountain a nyáron.

A központok által megtermelt óriási hőenergia például lakóingatlanok, iskolák, kórházak, könyvtárak vagy szabadidős létesítmények fűtésére is használható, amennyiben kiépül az ehhez szükséges technológiai háttér.

A szakértők szerint hazánkban is jelentős előnyökkel járna az ilyen hőhulladék felhasználásához szükséges technológia elterjedése. Az országban több mint 650 ezer távfűtéses lakás van, tehát a hulladékhő akár 1,5 millió ember fűtésénél is besegíthetne.

A vállalat megjegyi, a technológia alkalmazására jelenleg is láthatunk példát Svédország, ahol szintén a távfűtési hálózatban hasznosítják a hulladékhőt.


Ne hagyd ki!