A Gazprom hamarosan leállíthatja a gázszállítást az ukrajnai vezetékeken. Mivel robbanásban megrongálódott az Északi Áramlat, a Jamalt pedig már a tavasszal letekerték, a továbbiakban leginkább a Török Áramlaton keresztül érkezhet orosz gáz az Unióba.
Gyorsabban érhet véget az orosz gázszállítás Európába
Hétfőn tisztázatlan eredetű robbanások miatt kilyukadt az Északi Áramlat 1 és 2 gázvezeték, illetve szerdán a Gazprom bejelentette, hogy elszámolási vita miatt leállítja Ukrajnán keresztül a gázexportját – írja a HVG.
Az Északi Áramlatok megrongálódása miatt Európa elveszíthet évi 110 milliárd köbméternyi gázimport-kapacitást, azonban ebből 55 milliárd köbméter sohasem realizálódott.
A Jamal-Európa Fehéroroszországon keresztül Lengyelországba vezet. Ennek az uniós szakaszán a gázszállításait az oroszok már májusban leállították, amivel éves szinten 33 milliárd köbméter szállítókapacitás került a partvonalra.
Ukrajnán keresztül a szlovák határon lép be az EU-ba a Testvériség gázvezeték. Ezen a szállítás a háború elején megszakadt, később kisebb kapacitással, de újraindult. Ennek az elzárását jelentette be a héten a Gazprom, ami éves szinten újabb 30 milliárd köbméter kapacitáskiesést jelent.
Ami hazánkat érinti
Magyarország orosz gázimportja szempontjából ezen vezetékek sorsa kevésbé számít manapság. A Szerbia felől érkező Balkáni Áramlat - ami az elsősorban Törökországot ellátó Török Áramlat folytatása – jövője viszont annál inkább. Ennek az éves kapacitása 20 milliárd köbméter, és továbbra is rendben folyik benne a szállítás.
Magyarországnak Romániával, Szerbiával, Horvátországgal, Ausztriával és Szlovákiával is van gázösszeköttetése, viszont ezek gázforgalma a Balkáni Áramlatéhoz képest másodrendű.
Ezek a vezetékei maradtak észak felől az Uniónak
Ha pusztán azokat a vezetékeket nézzük, melyek a két Északi Áramlat mellett északi irányból futnak be Európába, akkor a következők maradnak meg a kontinensen:
- Interkonnektor (Nagy-Britannia-Belgium): 25,5 milliárd köbméter per év kapacitás
- BBL csővezeték (Balgzand Bacton Line, Nagy-Britannia–Hollandia): 19 milliárd köbméter per év
- Europipe 1 (Norvégia–Németország): 18 milliárd köbméter per év
- Europipe 2 (Norvégia–Németország): 24 milliárd köbméter per év
- Norpipe (Norvégia–Németország): 16 milliárd köbméter per év
- Franpipe (Norvégia–Franciaország): 19,6 milliárd köbméter per év
- Zeepipe 1 (Norvégia–Belgium): 15 milliárd köbméter per év